15 października 2021 wystartowała 3 Edycja Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt® Online. Z tej okazji firma Leanpassion zorganizowała Uroczyste Otwarcie Programu, które miało miejsce w Renaissance Warsaw Airport Hotel. Jest nam niezmiernie miło, że podczas tego całodziennego wydarzenia na sali było obecnych ponad 50 Uczestników, a ci, którzy z różnych powodów nie mogli dotrzeć stacjonarnie, byli z nami online.

Zanim przejdziemy do pełnej relacji, spójrzcie na infografikę, w której podsumowaliśmy całe Wydarzenie:

Zapraszamy na relację

Tę Edycję programu otworzył założyciel i CEO Leanpassion Group – Radek Drzewiecki. Gorąco powitał wszystkich Uczestników, zaprezentował Agendę wydarzenia oraz zapowiedział gości. Lean Black Belt® prowadzimy od 8 lat, obecna edycja jest 3 Edycją otwartą. Poprosił Uczestników o zaufanie, w jaki sposób będziemy przekazywać im wiedzę i uczyć praktycznych umiejętności. Powiedział, że sukcesem w tym programie jest przede wszystkim systematyka. Wyraził radość, że tak wiele osób rozpoczyna kolejną edycję Lean Black Belt®, tym samym dołączając do elitarnego grona 3500 ekspertów. Zapewnił, że będą wspólnie robić rzeczy niestandardowe, często „pod prąd”.

Uroczysta Inauguracja 3 Edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

W prezentacji inauguracyjnej „Co odróżnia wybitnych liderów od dobrych liderów?” Radek mówił o tym, jak ważna jest rola lidera, a to co wyróżnia wybitnych liderów to zrozumienie perspektywy pracowników. Przemawiał emocjonalnie, z zaangażowaniem, z każdą minutą publiczność coraz bardziej się otwierała i reagowała na jego słowa. Mówił o stwarzaniu takiego środowiska pracy, gdzie ludzie nie boją się powiedzieć, co im przeszkadza w pracy, w jaki sposób spowodować, że czują się bezpiecznie i podnoszą rękę do góry, kiedy widzą problem. Podkreślił, że kluczem do zaangażowania pracowników jest TOP 7 czynników mających związek z satysfakcją z pracy: dobry lider, który tworzy przyjazną atmosferę, stabilność zatrudnienia, możliwość zgłaszania i rozwiązywania problemów, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość nauki i rozwoju, poczucie przynależności i wpływu, work-life balance. 

W dalszej części wystąpienia Radek omawiał, czym jest przywództwo a czym zarządzanie – pojęcia tak często mylone w dzisiejszych czasach. Przywództwo to umiejętność podłączania ludzi do zespołu, a na poziomie strategicznym – do strategii firmy. Zarządzanie to sposób pracy lidera na co dzień. Dodał również, że aby rozwijać się jako lider należy umieć się przyznać, że czegoś nie wiemy. 10 oczekiwań pracowników względem lidera, które znamy ze źródła (cyklicznie przeprowadzamy jako Leanpassion we współpracy z firmą badawczą Openfield Ogólnopolskie Badania Satysfakcji z Pracy), dotyczy tego, czego dzisiaj pracownicy oczekują od bezpośredniego przełożonego, to czego szukają również u przyszłego pracodawcy. Oczekiwania te dotyczą przede wszystkim postawy lidera, tego jakim jest człowiekiem, nie aspektów merytorycznych. Dlatego zachęcał Uczestników do zaadresowania tych potrzeb, do samooceny pod kątem oczekiwań względem lidera.

Następnie przedstawił 7 kompetencji przyszłości lidera: samoświadomość, przewodzenie zmianie i rozwój innych, umiejętność budowania relacji, inteligencja emocjonalna, strategiczny i elastyczny umysł, ciągłe uczenie się i głód rozwoju, efektywna komunikacja. Na zakończenie opowiedział o „chemii zarządzania”, czyli o związkach chemicznych i hormonach, które kierują naszymi zachowaniami i emocjami, oraz w jaki sposób mogą wpływać na zarządzanie.

Uroczysta Inauguracja 3 Edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

W tej części uroczystości Katarzyna Mickiewicz, Partner & Head of Delivery Leanpassion, zapoznała Uczestników z praktycznymi aspektami Programu. Opowiedziała jak będzie wyglądała nauka, na czym należy się skupić aby teoria szła w parze z praktyką. Przedstawiła zakres merytoryczny Lean Black Belt®3 oraz przedstawiła kadrę trenerów. 3 Edycja Programu odbędzie się ze specjalnym udziałem Radka Drzewieckiego, Założyciela Leanpassion i twórcy Strategii Lean, a gośćmi specjalnymi będą praktycy: Vital Heynen, w latach 2018 – 2021 selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy, Łukasz Kruczek, trener skoków narciarskich i pasjonat ciągłego doskonalenia, oraz Klaus Lyck Petersen, Subject Matter Expert, zapalony pasjonat Lean, koncentrujący się na rozwijaniu silnych liderów i wspierający organizacje w przeprowadzaniu transformacji strategicznych.

Na zakończenie swojego wystąpienia Kasia przedstawiła warunki certyfikacji i zachęciła Uczestników do korzystania z wiedzy i pomocy trenerów podczas indywidualnych konsultacji na każdym etapie Programu.

Uroczysta Inauguracja 3 Edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

Moduł I – 5 kroków Strategii Lean poprowadził Radek Drzewiecki, twórca Strategii Lean, autor książki „Strategia Lean. Dlaczego w WIELKICH firmach ludzie nie mogą doczekać się PONIEDZIAŁKÓW”, która sprzedała się w tysiącach egzemplarzy, a obecnie dostępne jest jej II wydanie.

Szczegóły każdego modułu są zarezerwowane jedynie dla Uczestników Programu, dlatego opowiemy o tym w duzym skrócie. W Leanpassion wyznajemy strategiczne podejście do Lean i obalamy mity na temat Lean. A zatem Lean to nie narzędzia, nie szkolenia, nie szybsza praca, nie dedykowany zespół, ani też wdrożenia. Jeśli firma ma chociaż jedną patologię biznesową, nie jest możliwe trwałe zaangażowanie pracowników w cokolwiek. Niestety większość organizacji nie ma stworzonych warunków do tego, żeby być Lean. W pierwszej kolejności należy zaangażować ludzi w firmę, a dopiero później w jej doskonalenie.

Strategia Lean to podejście, które pozwala na stworzenie takich warunków funkcjonowania organizacji, w której wszyscy pracownicy są zaangażowani w realizację strategii firmy. To inaczej Transformacja Strategiczna Organizacji. W tym module Radek przedstawił 5 kroków Transformacji Strategicznej, czyli proces budowania Strategii Lean, dzięki któremu osiągamy 5 warunków docelowych, tym samym pozbywając się 5 patologii biznesowych. Strategia Lean jest sposobem na wygrywanie na konkurencyjnym rynku pracownika i klienta.

Oprócz wiedzy teoretycznej Uczestnicy poznali case studies z transformacji strategicznych w firmach, które są realnymi klientami Leanpassion. Moduł zakończył się pierwszym z dwunastu praktycznych zadań domowych.

Uroczysta Inauguracja 3 Edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

Po części merytorycznej nadszedł czas na rozmowę, na którą Uczestnicy tegorocznej edycji czekali niecierpliwie – gościem Kasi Mickiewicz był Kacper Pawlak, Absolwent 2 Edycji Lean Black Belt®, jak również Absolwent Certyfikowanego Programu rozwojowego Lean Green Belt®. Kacper opowiedział o swoich doświadczeniach z Programem. Podkreślił, że bardzo dużą pomoc otrzymał od trenerów w trakcie wspomnianych wyżej konsultacji indywidualnych. Jak przysłowiowy Heniek, bohater historii Radka z 2 rozdziału jego książki, wspominany również w Podcaście ‘Skuteczny CEO’ , Kacper uważał że Lean to przede wszystkim narzędzia. Wkrótce po rozpoczęciu Programu naturalnie przestał skupiać się na narzędziach. Całą swoją uwagę poświęcił ludziom, przestał stosować nazwy narzędzi, pozwolił ludziom eksperymentować, mylić się, a ludzie sami „znaleźli” pomocne narzędzia, nie znając nawet ich nazwy. Jego firma zyskała oszczędności na poziomie 500.000zł, a pracownikom zaczęło zależeć na firmie i zespole.

Kacper pytany przez Uczestników między innymi o to, co jest zbędne P programie stwierdził, że należy zaufać twórcom Programu i trenerom. On sam pominął w swojej transformacji Kontrakt 5R. Dwa tygodnie temu napisał do Radka, że popełnił błąd. Zrozumiał na własnym doświadczeniu, że Kontrakt 5R jest nieodłącznym elementem pracy lidera z zespołem.

Uroczysta Inauguracja 3 Edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

Po przerwie lunchowej, podczas której był też dłuższy moment na wymianę doświadczeń i wrażeń, na scenę wyszedł gość specjalny wydarzenia – selekcjoner reprezentacji polskich siatkarzy w latach 2018-2021, Vital Heynen. Pomimo sugestywnego tytułu: „Kiedy gasną światła. Lider za kulisami”, jego prezentacja nie była o siatkówce, nie była o sporcie. Była o emocjach, o liderze, o człowieku który kieruje się sercem. Leadership to, według trenera Heynena, przewodzenie sercem. W ten sposób też pracuje z ludźmi. Aby kogoś lepiej poznać, należy z nim rozmawiać. Najlepszym sposobem Vitala jest długi spacer, najlepiej wieczorową porą. Wówczas, w ciemności, np. w lesie czy w parku, bez kontaktu wzrokowego, robiąc naturalne przerwy dla nabrania oddechu ludzie się otwierają, a wysłuchani nabierają zaufania i chcą takich rozmów więcej.

Dlatego Vital uważa, że w pracy najważniejsze jest serce. On nie ocenia, co jest dla danego zawodnika ważniejsze, daje mu po prostu wolność. Buduje kulturę wolności, jednocześnie budując poczucie odpowiedzialności – ufam i wymagam, nie oceniam. Jeśli ludzie zrozumieją, że pozwalasz im na wiele, bez oceniania, możesz też od nich wiele wymagać. Należy jednak pamiętać, że samo zaufanie jest również wielką odpowiedzialnością – jeden błąd i pryska jak bańka mydlana. Osoba, której dajemy zaufanie musi być świadoma, że w zamian oczekujemy dokładnie tego samego.

Bardzo miłym akcentem wystąpienia Vitala Heynena była jego opinia dotycząca polskich fanów. Tak oddanych fanów, dumnie prezentujących barwy narodowe, w każdym zakątku świata dopingujących swoją reprezentację nie widział nigdzie na świecie. I zanim jeszcze został selekcjonerem kadry Polski, będąc na jednym z ich meczów, widząc kibiców i czując tę atmosferę bezgranicznego wsparcia zapragnął zostać trenerem takiej reprezentacji. Jego marzenie się spełniło, a nasi siatkarze pod jego opieką obronili Mistrzostwo Świata w 2018, a w 2019 roku zdobyli 3 medale w trzech różnych imprezach, jak również wywalczyli awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021.

Uroczysta Inauguracja 3 Edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

Interesującą częścią wydarzenia był wywiad z trenerem, który przeprowadziła Kasia Pihan, współzałożycielka platformy  edukacyjnej dla liderów Leanovatica.com. Na pytanie, czego biznes może nauczyć się od sportu Vital odpowiedział, że zarówno w sporcie, jak i w biznesie, wszyscy jesteśmy ludźmi, a więc bądźmy dobrzy dla ludzi, pomagajmy sobie nawzajem, w sporcie, w biznesie, w życiu. Definicją sukcesu trenera Heynena jest to, czy zawodnicy uważają go nie tylko za dobrego trenera, ale również, a może przede wszystkim za dobrego człowieka. Od 2013 roku, gdy zdobywał pierwsze szlify trenerskie poczynił ogromny postęp, nauczył się słuchać, próbować, zmieniać, po prostu stawać się lepszym człowiekiem. Ważne jest pozytywne myślenie – trudne sprawy omawiajmy szybko, potem o nich zapominajmy i przechodźmy do nowych rzeczy, bo życie toczy się dalej. Nie wracajmy do porażek, traktujmy je jako lekcje i bierzmy się za nowe zadania i wyzwania.


Żałować można tylko rzeczy, których nie zrobiliśmy. Więc trzeba podejmować wyzwania. Życie jest bowiem piękne, jeśli tak się do niego podchodzi.

Vital Heynen

Kulminacyjnym punktem Wydarzenia były prezenty dla Uczestników – Lean Leadership Guide Book – Praktyczny Przewodnik Skutecznego Lidera oraz wspólne zdjęcie Uczestników, Gości i Organizatorów.

3 Edycja Lean Black Belt wspólne zdjęcie

Radek Drzewiecki podziękował Uczestnikom, życząc im wiele wiary, determinacji i pokory,
które umocnią ich na drodze dalszego rozwoju.

Zobacz Galerię wybranych zdjęć: