Istnieje ogromna korelacja pomiędzy oceną lidera a tym, jak ludzie czują się w pracy.

Sprawdź, czy poziom przywództwa w Twojej organizacji jest wysoki.

TIPS&TRICKS

Praktyczne wskazówki dla Ciebie jako menedżera, które pomogą Ci świadomie przewodzić i skutecznie zarządzać.

Podcast Skuteczny CEO

Nazywam się Radek Drzewiecki, od ponad 16 lat prowadzę firmę Leanpassion. Zajmujemy się wzrostem efektywności procesów oraz zaangażowania pracowników. Dodatkowo, jestem założycielem dwóch startupów technologicznych Sherlock Waste i Leanovatica – Netflix dla biznesu. Robię to, co robię, ponieważ chcę, aby firmy były świetne, a ludzie szczęśliwi w pracy. Dlatego dla mnie skuteczny menedżer to nie tylko taki, który osiąga cele, ale przede wszystkim robi to z ludźmi, potrafi podłączyć ich do strategii firmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak być skutecznym CEO, jak zwiększać efektywność, zaangażowanie, budować ponadprzeciętną zdolność do adaptacji i rozwijać się, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie.

odcinek 41

JAK SPRAWDZIĆ, JAKI MAMY POZIOM PRZYWÓDZTWA W ORGANIZACJI

Ta sama firma, a różne oceny menedżerskie? Istnieje ogromna korelacja pomiędzy oceną lidera a tym, jak ludzie czują się w pracy. Posłuchaj jak sprawdzić, czy poziom przywództwa w Twojej firmie jest wysoki.

Jeśli masz wyzwanie, problem do rozwiązania i chcesz usłyszeć wskazówki na temat, który Cię interesuje, pisz do mnie: LinkedIn, r.drzewiecki@leanpassion.pl lub na skutecznyceo@leanpassion.pl.

Radek

W tym epizodzie:

70% osób, które negatywnie oceniają swojego szefa nie poleci pracodawcy.
Jedną z głównych przyczyn odejść pracowników jest bezpośredni przełożony.

68% osób, które pozytywnie oceniają swojego bezpośredniego przełożonego nie zmieni pracy. Jednocześnie 62% negatywnie oceniających szefa deklaruje, że odejdzie z pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ta sama firma – różne oceny menedżerskie.

Jak sprawdzić, czy poziom przywództwa na poszczególnych szczeblach zarządzania jest wysoki?
Prosty sposób – jedno pytanie – „W jaki sposób motywujesz ludzi?”

Porównując odpowiedzi dowiesz się, czy Twoi menedżerowie mają pomysł na to, jak motywować ludzi. Przeprowadź refleksję i zajmij się poziomem przywództwa menedżerów liniowych, menedżerów średniego szczebla, menedżerów najwyższego szczebla, ponieważ to daje niesamowite rezultaty.

Podcast Apple PodcastPodcast Spotify

Słuchaj podcastu tam, gdzie Ci najwygodniej:

Transkrypcja

TIPS&TRICKS Jak sprawdzić, jaki mamy poziom przywództwa w organizacji

Odcinek 41 podcastu Skuteczny CEO

Dzień dobry, dzień dobry Moi Drodzy! Cześć!

Dziś kolejny odcinek Tips&Tricks. Numerujemy te odcinki razem, więc to będzie odcinek 41.

Jak sprawdzić, jaki mamy poziom przywództwa w organizacji?

Weźcie sobie kilku menedżerów, menedżerów liniowych, menedżerów średniego szczebla, kierowników, top menedżerów i zadajcie im moje ulubione pytanie: „W jaki sposób motywujesz ludzi?”.

Pamiętajcie, żeby nie robić tego w sposób inwazyjny, żeby nie konfrontować, żeby nie oceniać. Wielokrotnie o tym mówię, ale zawsze warto dopowiedzieć jeszcze raz. Bierzesz np. trzech liderów zespołu, trzech kierowników, trzech menedżerów i zadajesz im to samo pytanie — „W jaki sposób motywujesz ludzi?”.

Od razu chciałem nadmienić, że to pytanie nie jest żadnym audytem skuteczności menedżerskiej, czy też poziomu przywództwa Maxwella, czy Collinsa. Chodzi o to, żebyście przekonali się, czy ludzie mają pomysł na to jak motywować ludzi. Być może pytanie o motywację nie jest najlepszym pytaniem, ale jest to pytanie, które większość menedżerów rozumie. Jeżeli zadacie pytanie: „Jaki jest twój styl przywództwa?”, może być niezrozumiałe, ale pytanie o sposób motywowania ludzi jest pytaniem, które może wyciągnąć ludzi ze strefy komfortu i wywołać lekki niepokój wśród tych menedżerów. O to też troszkę chodzi.

Co dalej? Porównajcie sobie odpowiedzi. Jeżeli macie jakiś standard przywództwa lub jeżeli chcecie, lub już zainwestowaliście jakieś pieniądze w to, żeby tych ludzi nauczyć modelu przywództwa, lub też sposobu, w jaki mają przewodzić, motywować ludzi czy też zarządzać na co dzień. Pamiętajcie, że przywództwo to jest umiejętność podłączenia ludzi do strategii firmy, a zarządzanie to jest sposób pracy lidera na co dzień.

Pytanie jest z kategorii szach-mat. To znaczy, że zadajesz pytanie liderowi i go po prostu słuchasz. Nie notujesz, nie nagrywasz, tylko później wracasz do siebie i zapisujesz, czego się dowiedziałeś. Długo się wstrzymywałem, żeby tego Wam nie powiedzieć, bo to jest być może hipoteza, ale jestem ciekaw, jak to wyjdzie u Was. Natomiast 90% osób, które ja pytam — a spytaliśmy już parędziesiąt tysięcy ludzi — odpowiada: „Normalnie. Ja motywuję normalnie”.

Dlaczego to pytanie jest takie ważne? Dlaczego wybrałem je do mojej serii Tips&Tricks? Dlatego, że żyjemy w czasach, kiedy mamy największy procent odejść pracowników z firmy. Tak według przytaczanych przeze mnie w jednym z odcinków badań McKinsey – 40% ludzi ma zamiar odejść z pracy w ciągu najbliższych 3 do 6 miesięcy. To badanie było robione na blisko 5-tysięcznej grupie badawczej. W Polsce wskaźnik rotacji pracowników jest na poziomie około 35% i wszystkie badania m.in. Gallup, wskazują na to, że poziom zaangażowania spada i żyjemy w czasach, gdzie te odejścia są największe.

Jedną z głównych przyczyn odejść pracowników z pracy jest bezpośredni przełożony. Widziałem taki wpis na LinkedIn, że 65% pracowników wolałoby zobaczyć zmianę na pozycji swojego szefa, niż dostać podwyżkę. To jest bardzo ciekawe!

W każdym razie weryfikujemy poziom przywództwa i korelujemy te oceny liderskie do odejść pracowników. W naszym badaniu, które zrobiliśmy na przełomie maja/czerwca 2021 na próbie 1000 osób w Polsce 62% osób, które negatywnie oceniają swojego bezpośredniego przełożonego, deklaruje, że odejdzie z pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To, co jest bardzo ciekawe, to według badań McKinsey’a większość ludzi odejdzie z pracy, nie mając alternatywy do tej pracy. Czyli widać tutaj jak ludzie są sfrustrowani. Istnieje ogromna, bezdyskusyjna korelacja pomiędzy oceną menedżera a tym jak ludzie czują się w pracy. W naszych badaniach 70% osób, które negatywnie oceniają swojego szefa, nie poleci pracodawcy do pracy.

Reasumując, jak sprawdzić poziom przywództwa w organizacji? Czy poziom przywództwa na poszczególnych szczeblach zarządzania jest wysoki? Prosty sposób, jedno pytanie. To jest oczywiście początek, nie będziemy robić żadnego assessmentu w tej chwili.

Zapytajcie ludzi, wybierzcie sobie 10-15 osób w swojej organizacji z różnych szczebli, z różnych regionów, z różnych zespołów, cross funkcjonalnie. To ćwiczenie również dla Was, zadajesz pytanie przy luźnej dyskusji — nie ankietą! Nie oceniasz, nie krytykujesz. Po prostu porównaj sobie, czy ludzie mówią podobne rzeczy. Jeśli chcesz mieć standard przywództwa, jeśli uczyliście ich jakiegoś modelu, jeśli np. robiliście First-Time Managera, to przy okazji zweryfikujecie sobie skuteczność takich szkoleń.

Jeszcze raz powtarzam, to nie jest żaden formalny assessment. To jest tylko dla Was, żebyście zrobili sobie refleksję i na podstawie tej refleksji zastanowili się, co można zrobić.

Jeżeli macie wysoki poziom rotacji, jeżeli nie możecie znaleźć ludzi to jedną z rzeczy, które ja sugeruję i na których warto się skupić, to nie jest przepłacanie tych ludzi, to nie jest kolejny benefit, tylko zajęcie się poziomem przywództwa menedżerów liniowych, menedżerów średniego szczebla, menedżerów najwyższego szczebla, ponieważ to daje niesamowite rezultaty.

Tak na koniec Wam powiem, na przeciwległej osi, w naszych ocenach menedżerskich 68% osób, które pozytywnie oceniają swojego szefa, deklaruje, że nigdzie nie rusza się w ciągu najbliższych 12 miesięcy versus 62% osób, które negatywnie oceniają swojego szefa, deklaruje, że odejdzie z pracy. Ta sama firma, różne oceny menedżerskie, także no co? Do roboty!

Wszystkiego dobrego Moi Drodzy! Do usłyszenia, cześć!

_______________________________________________________________________

Dziękuję za Twój czas. Jeśli uważasz, że ta wiedza jest wartościowa, podziel się tym odcinkiem w social mediach albo opowiedz o nim koleżance lub koledze z pracy.

Jeśli masz wyzwanie, problem do rozwiązania i chcesz usłyszeć wskazówki na temat, który Cię interesuje, pisz do mnie: LinkedIn, r.drzewiecki@leanpassion.pl lub na skutecznyceo@leanpassion.pl.

Do usłyszenia, cześć!