Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023

Dzięki lean możesz stworzyć takie środowisko pracy, w którym członkowie Twojego zespołu będą chętnie uczestniczyć, bo będą czuli się wysłuchani i zrozumiani.

Rewolucja 2020

Rok 2020 przewrócił do góry nogami wiele spraw zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Pandemia bez pardonu wtargnęła w plany biznesowe firm i niektóre z nich doprowadziła na skraj przepaści. Pierwszym etapem nowej dla wszystkich rzeczywistości był regres w wielu strefach biznesu. Kiedy przychody spadły niemal do zera, po początkowym załamaniu, nadszedł czas na refleksję i wyciągnięcie wniosków. Firmy, które potrafiły przearanżować swoje podejście, dzisiaj nie tylko widzą już światełko w tunelu, ale dzięki wypracowanym rozwiązaniom rozwijają się szybciej, niż kiedykolwiek.

Praca zdalna

Jeszcze rok temu praca zdalna stanowiła dla większości firm nowość, do której nie wszyscy byli przekonani. Wielu twierdziło, że nie każdy lubi pracę zdalną, że będzie to stanowić problem, zarazem wyrażając nadzieję, że taka sytuacja nie może trwać długo. Ale tak naprawdę nikt nie mógł wówczas odpowiedzieć na pytanie, jak długo ta nowa rzeczywistość, wymuszająca niejako kontakty wirtualne, potrwa. Dzisiaj, w lipcu 2021 roku mamy już tę świadomość, że pomimo dłuższych lub krótszych okresów „normalności”, praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Z jednej strony, ponownie, będzie to na nas wymuszać sytuacja pandemiczna, z drugiej strony – czego nie przypuszczaliśmy w 2020 – praca zdalna okazała się w wielu aspektach korzystna i efektywna. Są firmy, w których ten rodzaj pracy, w połączeniu z pracą hybrydową, doskonale się sprawdza i nie chcą już wracać do standardów sprzed pandemii.

Motywacja w czasach kryzysu

Potrzeba i chęć zbudowania zaangażowanego, zintegrowanego i efektywnego zespołu oraz stworzenie takiego środowiska pracy, aby pracownicy sami chcieli się doskonalić i zmieniać jest nieodłącznym elementem, marzeniem i wyzwaniem w pracy każdego lidera zespołu. Aby stworzyć takie warunki potrzebna jest wola, determinacja, ale przede wszystkim motywacja Twoich ludzi. W Leanpassion wierzymy, że dzięki lean możesz stworzyć takie środowisko pracy, w którym członkowie Twojego zespołu będą chętnie uczestniczyć, bo będą czuli się wysłuchani, zrozumiani, a kiedy któryś z nich zaproponuje jakiś pomysł, to razem z Tobą – liderem – przeprowadzicie eksperymenty testujące nowe rozwiązanie.

Czy motywacja pracowników jest możliwa w warunkach pracy zdalnej? Jak najbardziej! Nie potrzebujesz zastanawiać się, jak motywować zespół w warunkach pracy na odległość, po prostu zacznij działać. Okaż ludziom szacunek i zainteresowanie. Spotykajcie się jak najczęściej, miejcie włączone kamerki. Chodzi o to, że masz mieć kontakt ze swoimi ludźmi, słuchać co mają do powiedzenia i na bieżąco, w miarę możliwości, rozwiązywać ich problemy.

Pamiętaj, że dla Twojego zespołu w czasach pracy zdalnej ważne jest bezpieczeństwo. To nie firma, tylko właśnie Ty jesteś dla nich gwarantem bezpieczeństwa. Według badań Leanpassion na pracownikach w zespołach zdalnych z 2020 roku nie stabilność zatrudnienia, ale lider odgrywa najważniejsza rolę, jeśli chodzi o to, czy pracownicy czują się bezpieczni. Chodzi o lidera, który daje nadzieję, jasno utożsamia się z organizacją, nie narzeka, nie powtarza jak jest źle, jest pierwszą osobą, która dostosowała się do zmiany i porywa za sobą ludzi: „Nie narzekamy, tu są zasady na jakich pracujemy, jesteśmy i będziemy jednym zespołem”.

Lider zespołu w czasach kryzysu

Efektywność, zaangażowanie i integracja zespołu w czasach kryzysu będącego skutkiem pandemii stały się wyjątkowo istotne. Dzisiaj, w tych niepewnych czasach, siłę przebicia i szansę na wygraną mają te organizacje, które są elastyczne, otwarte i potrafią szybko zaadaptować się do zmieniających się okoliczności. Dla wszystkich stało się jasne, że zaangażowanie pracowników stanowi bardzo istotną kwestię. Bez ich zaangażowania nie ma szans na znaczący wzrost efektywności, gdyż efektywność organizacji i zaangażowanie pracowników zawsze powinny iść ze sobą w parze.

Niektórzy liderzy zespołów nadal mają problem z odnalezieniem się w tej kryzysowej sytuacji, jaka zapanowała wraz z nastaniem pandemii. Wielu jednak potrafiło szybko zareagować i to oni dzisiaj wygrywają. Trzeba zdawać sobie sprawę, że stanie w miejscu i czekanie na to, co przyniosą kolejne tygodnie, co się wydarzy w perspektywie jakiegoś tam czasu nie daje nic dobrego, że trzeba coś robić, aby zaadaptować się do zmiennych warunków.

Dzisiaj lider, który chce zwiększać efektywność organizacji i mieć zmotywowany i zaangażowany zespół musi zacząć działać. Według badań Leanpassion, aż 90% liderów improwizuje w pracy. To jedna z pięciu patologii biznesowych, która nie tylko ma negatywny wpływ na wyniki finansowe organizacji, ale również nie pozwala na stworzenie warunków, aby zaangażować pracowników. Organizacje bardzo często nie zapewniają liderom warunków do rozwoju odpowiednich kompetencji potrzebnych do pełnienia ich roli. Dlatego zarządzanie odbywa się zazwyczaj poprzez improwizację, czyli przysłowiowe „trzymanie kciuków”, a zbyt wysokie ego liderów nie pozwala im się przyznać do tego, że czegoś nie wiedzą, lub czegoś nie potrafią. Tak więc kiedy zostają pozostawieni samym sobie, po prostu improwizują w swojej pracy.

Taka sytuacja ma miejsce zawsze, niezależnie od warunków gospodarczo-społecznych. W momencie przejścia na zarządzanie zdalne pierwszą rzeczą, którą powinien zrozumieć lider jest to, że jego rola się nie zmieniła. Nadal ma zespół, a ten zespół go potrzebuje – bo czym jest zespół bez team lidera?

Zrozumieć problem

Prawdziwi liderzy swoją skuteczność potrafią udowodnić w liczbach, ale również w zaangażowaniu i efektywności swojego zespołu. Jeżeli efektywność ma iść w parze z zaangażowaniem, lider zespołu powinien działać, skupiając swoje działania na regularnym rozwiązywaniu problemów pracowników oraz na budowaniu ich zaangażowania.

Drogi liderze, nigdy nie zapominaj, że to Ty jesteś wzorem dla swoich ludzi. Aby skutecznie i świadomie zarządzać, najpierw sam powinieneś zrozumieć, jakim Ty powinieneś być liderem, czego od Ciebie jako lidera na co dzień oczekują ludzie. Przyjrzyj się sobie pod kątem swojej postawy, czyli jakim jesteś człowiekiem i w jaki sposób postrzegasz swoją firmę i swój zespół. Wybitni liderzy potrafią podłączyć ludzi do strategii firmy właśnie dzięki temu, że potrafią pokazać swoim ludziom, jak oni sami utożsamiają się z organizacją.

Nie skupiaj się na perfekcji, bo ludzie bardziej niż perfekcyjnych, pragną pracować z liderami autentycznymi, którzy dbają o zespół, o jego integrację, dają dobrą informację zwrotną dzięki czemu ludzie mogą się rozwijać, a przede wszystkim słuchają i koncentrują swoją uwagę na problemach swoich pracowników. To do tyczy również sytuacji, gdy kierujesz zespołem zdalnym. Najważniejsze to to pokazać swoim pracownikom, że dajesz im to, na czym im zależy.

Cokolwiek wcześniej robiłeś w warunkach twarzą w twarz, kiedy miałeś fizyczny kontakt ze swoim zespołem, możesz to nadal robić w ten sam sposób, tylko że zdalnie. Jest ogromny wybór możliwości technicznych, które tę prace ułatwią. Ograniczenia wynikające z narzędzi wspierających pracę zdalną są pozorne, wynikają bowiem z naturalnych obaw przed czymś, czego wcześniej nie robiliśmy. Dlatego, kiedy jest taka potrzeba, warto poświęcić więcej czasu, włożyć więcej energii w pracę w zespołach zdalnych, a wygrasz ogromne wsparcie zaangażowania i podniesienie efektywności Twojego zespołu.

Zdobądź kompetencje liderskie, które pozwolą Ci konkurować na coraz bardziej wymagającym rynku pracy! Sprawdź szczegóły >>