Przywództwo powinno być świadome i mieć pewien standard, a rola lidera ściśle określona.

Jak krok po kroku sprawdzić, czy przywództwo w Twojej firmie jest świadome.

TIPS&TRICKS

Praktyczne wskazówki dla Ciebie jako menedżera, które pomogą Ci świadomie przewodzić i skutecznie zarządzać.

Podcast Skuteczny CEO

Nazywam się Radek Drzewiecki, od ponad 16 lat prowadzę firmę Leanpassion. Zajmujemy się wzrostem efektywności procesów oraz zaangażowania pracowników. Dodatkowo, jestem założycielem dwóch startupów technologicznych Sherlock Waste i Leanovatica – Netflix dla biznesu. Robię to, co robię, ponieważ chcę, aby firmy były świetne, a ludzie szczęśliwi w pracy. Dlatego dla mnie skuteczny menedżer to nie tylko taki, który osiąga cele, ale przede wszystkim robi to z ludźmi, potrafi podłączyć ich do strategii firmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak być skutecznym CEO, jak zwiększać efektywność, zaangażowanie, budować ponadprzeciętną zdolność do adaptacji i rozwijać się, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie.

odcinek 69

TRZY PYTANIA WERYFIKUJĄCE, CZY PRZYWÓDZTWO W MOJEJ FIRMIE JEST ŚWIADOME

Przywództwo powinno być świadome i mieć pewien standard, a rola lidera ściśle określona, jeżeli chcemy mieć organizację, która jest wyrazista, posiada określoną tożsamość i przyciąga ludzi, których chcemy zatrudnić. W tym odcinku proponuję bardzo dobry eksperyment, który ma służyć pewnego rodzaju refleksji i sprawdzeniu, czy przywództwo w Twojej firmie jest świadome. Posłuchaj, jak krok po kroku zrobić to doświadczenie.

Radek

W tym odcinku:

Różnica między przywództwem a zarządzaniem jest prosta. Przywództwo to umiejętność podłączenia ludzi do swojego zespołu i do firmy, a zarządzanie to sposób pracy menedżera, lidera na co dzień. W obu tych perspektywach ludzie improwizują, czyli zarządzają przez trzymanie kciuków, a przewodzą tak, żeby nikt się nie dowiedział, że nie mają na to pomysłu.

Dlatego proponuję przeprowadzenie eksperymentu, który pomoże Ci sprawdzić, czy Twoi menedżerowie przewodzą świadomie.

Trzy pytania:

  1. Jak rozumiesz misję, wizję i wartości naszej organizacji?
  2. Jaka jest Twoja rola w firmie jako menedżera, lidera, kierownika?
  3. W jaki sposób motywujesz ludzi?

W tym eksperymencie nie jest najważniejsze, co odpowiedzą Ci poszczególni ludzie, ale czy ich odpowiedzi będą podobne, a najlepiej takie same.

Szczegóły w tym odcinku. Zapraszam!

_________________________________________

Dziękuję za Twój czas. Jeśli uważasz, że ta wiedza jest wartościowa, podziel się tym odcinkiem w social mediach albo opowiedz o nim koleżance lub koledze z pracy.

Jeśli masz wyzwanie, problem do rozwiązania i chcesz usłyszeć wskazówki na temat, który Cię interesuje, pisz do mnie: LinkedIn, Instagram, r.drzewiecki@leanpassion.pl lub na skutecznyceo@leanpassion.pl.

Słuchaj podcastu tam, gdzie Ci najwygodniej.

Podcast Apple PodcastPodcast Spotify Youtube Podcast

Transkrypcja

TIPS&TRICKS Trzy pytania weryfikujące, czy przywództwo w mojej firmie jest świadome

Odcinek 69 podcastu Skuteczny CEO

Dziś króciutki odcinek. Wielokrotnie mówiłem o tym, że mamy tak naprawdę trzy najważniejsze problemy biznesowe w organizacji, które powodują, że firma nie jest efektywna tak, jakby chciała. Zaangażowanie jest piętą achillesową. Mamy rekordowe odejścia pracowników, rekordowo niskie zaangażowanie i tylko 3% ludzi jest zaangażowanych w doskonalenie firmy (Badania Systemów Sugestii 2021).

Dziś opowiem Wam o tym, w jaki sposób można szybko sprawdzić, czy ludzie improwizują na co dzień jeśli chodzi o przywództwo, czy jest ono świadome.

Odcinek 69: TIPS&TRICKS Trzy pytania weryfikujące, czy przywództwo w mojej firmie jest świadome

Dzień dobry, Moi Drodzy. Cześć!

Wielokrotnie mówiłem, że przy słowie przywództwo używam przydawki świadome, a przy słowie zarządzanie – skuteczne. Różnica między przywództwem i zarządzaniem jest też prosta. Przywództwo to umiejętność podłączenia ludzi do swojego zespołu i do firmy. Zarządzanie to sposób pracy menedżera, lidera na co dzień.

W obu tych perspektywach ludzie improwizują, czyli zarządzają przez trzymanie kciuków, a przewodzą tak, żeby nikt się nie dowiedział, że nie ma na to pomysłu. To nie jest absolutnie ich wina. Uważam, że ludzie mają dobre intencje.

przejdźmy do meritum. Trzy pytania. Jak zrobić to doświadczenie?

Wybierasz sobie pięciu, dziesięciu, piętnastu liderów, menedżerów, kierowników, na dowolnych obszarach, nie ma tutaj żadnego klucza. Każdemu z nich zadajesz trzy pytania, ale nie w kategorycznym i oceniającym kontekście, tylko w luźnej rozmowie. Są to następujące pytania:

1. Jak rozumiesz misję, wizję, wartości naszej firmy?
To jest pytanie bardzo podchwytliwe. Nie, czy znasz, tylko jak rozumiesz. Domyślacie się pewnie, że jak zadamy to pytanie, to od razu będziemy wiedzieć, czy ktoś je zna.

2. Jaka jest Twoja rola w firmie jako menedżera, lidera, kierownika?
Najczęściej ludzie odpowiadają: robić swoje, dowozić, dbać o to, żeby ludzie dowozili itd. Możecie sobie zweryfikować, że jeżeli jest rola na odpowiednim poziomie przywództwa w organizacji, np. dbać o kulturę organizacyjną, budować świadomość, realizować cele, to czy ta odpowiedź wspiera to, co powinno być.

3. W jaki sposób motywujesz ludzi?
To moje ulubione pytanie.

W tym eksperymencie nie jest najważniejsze, co odpowiedzą Wam poszczególni ludzie, ale to, czy te odpowiedzi są podobne (żeby nie mówić takie same). Bo dla mnie przywództwo powinno być standardem, rola lidera powinna być określona, jeżeli chcemy mieć tożsamą organizację, która jest wyrazista, która ma określoną tożsamość, która przyciąga lub odciąga ludzi, których chcemy zatrudnić, to przywództwo powinno być świadome i standardowe, tzn. liderzy Waszych organizacji powinni być przygotowani do pełnienia odpowiedniej roli, nie tylko dowożenia i w pozycji na rekina, jak ja to mówię, od poniedziałku do piątku taka płetwa z tyłu: Dowozić! Dowozić! Dowozić! W piątek reset itd.

Czyli jeszcze raz, Moi Drodzy.

Weźcie sobie pięciu, dziesięciu, piętnastu liderów, menedżerów i zróbcie sobie niezobowiązującą rozmowę, absolutnie nie przez telefon, najlepiej face to face, i zadajcie takie trzy pytania:

1. Jak rozumiesz misję, wizję, wartości organizacji?

2. Jaka jest Twoja rola w firmie jako menedżera?

3. W jaki sposób motywujesz ludzi?

Spiszcie sobie, czy odpowiedzi są podobne i zastanówcie się, co można z tym zrobić. Dlatego, że my się bardzo często męczymy na salach szkoleniowych, w organizacjach, na indoktrynowaniu o wartościach, misji, wizji itd. i ludzie najczęściej kompletnie ich nie znają. Na pytanie: Jaka jest twoja rola w firmie? odpowiadają: Robić dobrze, a na pytanie o sposób motywowania ludzi: Normalnie.

Ale być może nie jest to Wasz problem.

Życzę powodzenia i, tak jak mówię, to jest bardzo dobre ćwiczenie mające służyć do tego, żeby się zastanowić: gdzie ja mam problem? Bo bardzo dużo – nie obraźcie się tutaj, Moi Drodzy HR-owcy, Ludzie z LND czy odpowiedzialni za kulturę organizacyjną – ale próbując wprowadzić kulturę organizacyjną w organizacji, ciągle mówimy do tych ludzi, jak mają się zachowywać, zamiast dać im trochę przestrzeni do tego, żeby oni powiedzieli, jak sobie teraz wyobrażają swoją rolę w realizacji tej strategii, tej kultury organizacyjnej, za co chcą wziąć odpowiedzialność, w jaki sposób będą podłączać ludzi itd.

W kolejnym, już dłuższym odcinku, opowiem Wam o tym, jak skaskadować kulturę organizacyjną. Bardzo często mówimy o kaskadowaniu strategii, a tu powiemy o kaskadowaniu kultury organizacyjnej. Ale do tego czasu idźcie do Gemba i zadajcie trzy pytania:

1. Jak rozumiesz misję, wizję, wartości organizacji?

2. Jaka jest Twoja rola w firmie jako menedżera?

3. W jaki sposób motywujesz ludzi?

Wszystkiego dobrego, Moi Drodzy. Trzymajcie się!

Cześć!