Zasady, cele i wyzwania menedżerskich wizyt w GEMBA.

Poświęcenie ludziom uwagi jest najlepszą metodą budowania fundamentu zaangażowania w organizacji.

TIPS&TRICKS

Praktyczne wskazówki dla Ciebie jako menedżera, które pomogą Ci świadomie przewodzić i skutecznie zarządzać.

Podcast Skuteczny CEO

Nazywam się Radek Drzewiecki, od ponad 16 lat prowadzę firmę Leanpassion. Zajmujemy się wzrostem efektywności procesów oraz zaangażowania pracowników. Dodatkowo, jestem założycielem dwóch startupów technologicznych Sherlock Waste i Leanovatica – Netflix dla biznesu. Robię to, co robię, ponieważ chcę, aby firmy były świetne, a ludzie szczęśliwi w pracy. Dlatego dla mnie skuteczny menedżer to nie tylko taki, który osiąga cele, ale przede wszystkim robi to z ludźmi, potrafi podłączyć ich do strategii firmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak być skutecznym CEO, jak zwiększać efektywność, zaangażowanie, budować ponadprzeciętną zdolność do adaptacji i rozwijać się, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie.

odcinek 54

GEMBA – IDŹ I ZOBACZ, OKAŻ SZACUNEK

Jeśli chcesz mieć – zamiast zgadywać – wiedzę na temat tego co się dzieje w organizacji, a w kontekście kultury organizacyjnej zrozumieć perspektywę pracowników to nie ma lepszego sposobu, jak pójście do GEMBA i obserwowanie jak wygląda sytuacja. Poświęcenie ludziom uwagi, poobserwowanie, jak wygląda ich dzień pracy, jaka jest ich perspektywa, z czym na co dzień się borykają, jest najlepszą metodą budowania fundamentu zaangażowania w organizacji.

Jeśli Twoim wyzwaniem są wizyty w GEMBA, zapraszam do kontaktu: bezpłatna konsultacja

Radek

W tym odcinku:

GEMBA to po japońsku miejsce wykonywania pracy, czyli miejsce, w którym pracują ludzie i gdzie odbywa się proces. Udanie się do GEMBA oznacza, że menedżer chce zrozumieć jak wygląda perspektywa pracowników w pracy, jak wygląda proces, co stanowi problem.

4 zasady menedżerskich wizyt w GEMBA:

 1. Jesteś w GEMBA – okaż ludziom szacunek.
 2. Wytłumacz, że przyszedłeś się uczyć.
 3. Obserwuj proces bez oceniania.
 4. Zapisz czego się nauczyłeś, podziel się z ludźmi swoją refleksją, jeśli Cię o to poproszą.

Jeśli chcesz, aby firma żyła kulturą organizacyjną idź do GEMBA, usiądź z pracownikami, poświęć tyle czasu, ile trzeba aby zrozumieć ich perspektywę.

_________________________________________

Dziękuję za Twój czas. Jeśli uważasz, że ta wiedza jest wartościowa, podziel się tym odcinkiem w social mediach albo opowiedz o nim koleżance lub koledze z pracy.

Jeśli masz wyzwanie, problem do rozwiązania i chcesz usłyszeć wskazówki na temat, który Cię interesuje, pisz do mnie: LinkedIn, Instagram, r.drzewiecki@leanpassion.pl lub na skutecznyceo@leanpassion.pl.

Słuchaj podcastu tam, gdzie Ci najwygodniej.

Podcast Apple PodcastPodcast Spotify Youtube Podcast

Transkrypcja

TIPS&TRICKS GEMBA – idź i zobacz, okaż szacunek

Odcinek 54 podcastu Skuteczny CEO

Dzień dobry, cześć

Odcinek 54: TIPS&TRICKS GEMBA – idź i zobacz, okaż szacunek

Moi Drodzy, w poprzednim odcinku, tym o kulturze organizacyjnej, dlaczego uważam, że kultura organizacyjna jest jak Yeti mówiłem, że jednym z podstawowych zadań podłączania ludzi do firmy – zawsze mówię, że to jest dla mnie definicja przywództwa, podłączania ludzi do kultury organizacyjnej, do strategii, w ogóle do kontekstu biznesowego tego co sobie zarząd, właściciele, CEO wymyślili, jaka ta firma ma być, czym ma się charakteryzować, do czego ma dążyć, dlaczego istnieje, jaką ma strategię – kluczem podłączania ludzi do tego jest zrozumienie ich celów emocjonalnych, ich motywacji niefinansowej, tego, co ich po prostu kręci, daje im kopa, co powoduje, że będą to robić dlatego że chcą, a nie dlatego, że im zapłaciliśmy lub ich postraszyliśmy. Manipulacja tym się różni od wywierania wpływu, że jest negatywna.

Zanim przejdę do tego, jak powinniśmy zachowywać się w GEMBA, bo to nie jest takie łatwe zadanie, bo te wyjścia do GEMBA są dla większości menedżerów po pierwsze sporadyczne i wprowadzają dość duże pokłady paniki w organizacji, dla wyrównania wiedzy opowiem, czym jest GEMBA.

GEMBA to takie japońskie słowo, które oznacza po prostu miejsce wykonywania fizycznej pracy. Udanie się do GEMBA oznacza, że menedżer chce zrozumieć jak wygląda perspektywa pracowników w tej pracy, jak wygląda proces, co stanowi problem dla pracowników. Największym wyzwaniem wyjścia do GEMBA jest to, żeby nie oceniać i nie „grać” tutaj roli menedżera, tylko rolę obserwatora. Idziemy tam z ciekawości, a nie z chęci doradzania, usprawniania, podpowiadania i na pewno nie z chęci oceniania. Wyjście do GEMBA oznacza, że ja idę do miejsca gdzie ludzie dodają wartość, gdzie to się wszystko odbywa. Często mówimy, że GEMBA to jest takie miejsce akcji.

Co odróżnia trenera sportowego od menedżera w biznesie? Właśnie to miejsce, gdzie on pracuje. Menedżer w sporcie – niezależnie od tego, czy jest to sport indywidualny czy drużynowy, mówię tutaj o trenerze, trenerze zespołu – jest non stop przy akcji. On po prostu stoi z boku, nie bierze udziału w meczu, tylko obserwuje. Dzięki temu łapie problemy „na gorącym uczynku”. On nie musi zgadywać.

Wyobraźcie sobie trenera, który nie oglądał meczu własnej drużyny i ktoś go zapytał dlaczego jego drużyna wczoraj przegrała. On będzie skonfundowany, nie będzie znał odpowiedzi dlatego, że naturalnym środowiskiem pracy trenera sportowego jest miejsce gdzie ludzie na co dzień trenują, gdzie ludzie na co dzień grają, wykonują ćwiczenia.

Zasada jest taka, że jeśli chcecie mieć bardzo dobre zrozumienie problemów, a nie zgadywanie, nie leading by guesstimation, ale wiedzę na temat tego co się dzieje w organizacji, a w kontekście kultury organizacyjnej, zrozumienia perspektywy pracowników, to nie ma lepszego sposobu, jak pójście i zrozumienie jak ta sytuacja wygląda.

Natomiast to, co jest istotne, to to, że menedżer – w odróżnieniu od trenera sportowego – spędza w GEMBA niewiele czasu i każde jego przyjście jest nienaturalną sytuacją dla pracowników, przynajmniej na samym początku. Dlatego trzeba zrobić to sprytnie. Dla mnie bycie menedżerem dzisiaj oznacza wykazywanie się sprytem i odpowiednią postawą.

Pierwsza rada, którą mam dla Was, jeśli wybieracie się „pobyć” trochę z pracownikami, to „wyłącz u siebie menedżera”. Idźcie z ciekawości, a nie z chęci doradzania, poprawiania, a przede wszystkim absolutnie nie z potrzeby oceniania tych ludzi. Dlatego ja mówię „Idź i zobacz, okaż szacunek”.

Moje 4 zasady bycia w GEMBA:

 1. Jesteś w GEMBA – okaż ludziom szacunek.
  Nie jesteś gospodarzem, przyszedłeś w gości. To oznacza, że jeżeli przychodzisz do kogoś do domu, na imprezę, czy w odwiedziny, to ściągasz buty. To oznacza, że szanujesz zasady, które obowiązują w tym domu i się do nich dopasowujesz. Tak samo jest w GEMBA, przyszedłeś jako gość, z ogromnym szacunkiem, nie oceniasz ludzi, nie mówisz im, że mają źle firany powieszone, czy że ten kwiat tutaj nie pasuje. Chyba, że Cię o to poproszą.
 2. Wytłumacz, że przyszedłeś się uczyć.
  Nie przyszedłeś w roli nauczyciela, tylko przyszedłeś w roli ucznia.
 3. Obserwuj proces bez oceniania.
  To, o czym mówię w kontekście kultury organizacyjnej, pamiętacie, że w poprzednim odcinku mówiliśmy o tym, że żeby zrozumieć jak można połączyć pracownika z firmą trzeba zrozumieć jego motywację, jego cele emocjonalne, nie cele transakcyjne i żeby zbudować zaangażowanie na poziomie emocjonalnym to po prostu idę, żeby się dowiedzieć. Nie idę z jakimś celem, że dowiem się w dwie godziny, tylko czekam cierpliwie, aż ten moment nadejdzie. A więc trzecia zasada to obserwujesz proces bez oceniania. Obserwujesz pracę i starasz się zrozumieć, z czym ludzie na co dzień się borykają. To wyjście do jesteś w GEMBA, okaż ludziom szacunek, do którego Was namawiam to nie jest wyjście żeby zrozumieć ile jest wartości dodanej a ile marnotrawstwa, tylko wyjście żeby po prostu posiedzieć z tymi ludźmi, poobserwować, zrozumieć ich perspektywę. Na samym początku nie sugeruję, żeby też pracować, pokazać im jak super jesteś tutaj menedżerem, bo na chwilę wcielisz się w ich rolę. To też można zrobić, ale nie na samym początku.
 4. Refleksja czego się nauczyłeś, jakie stawiasz hipotezy. Porozmawiaj z tymi ludźmi i podziękuj im.

Jeszcze raz, zasady bycia w GEMBA. Jesteś w GEMBA, okazujesz szacunek dla ludzi. Tłumaczysz, że przyszedłeś się uczyć. Obserwujesz proces, żeby go zrozumieć, a nie żeby go ocenić. Zapisz czego się nauczyłeś, podziel się z ludźmi swoją refleksją, jeśli Cię o to poproszą.

Na koniec proponuję, Drogi CEO, Drogi Menedżerze, żebyś zadał sobie pytanie ile czasu w tygodniu spędzasz w miejscu, gdzie wszystko się dzieje, czyli w Twoim GEMBA. Jeżeli uważasz, że to nie jest Twoja rola, ja w sumie też tak uważam, że nie do końca menedżer, CEO w organizacji ma swój czas spędzać w GEMBA. On może na przykład spędzać godzinę, dwie godziny w tygodniu, to możesz zadać sobie pytanie, ile czasu Twoi menedżerowie liniowi spędzają z pracownikami, rozumiejąc ich perspektywę i rozumiejąc ich proces.

W mojej ocenie nie ma lepszej metody budowania fundamentu zaangażowania, jak poświęcenie ludziom uwagi, poobserwowanie, jak wygląda ich dzień pracy, ich perspektywa, z czym na co dzień się borykają. Tak jak wspomniałem, bardzo trudne jest wyłączenie u siebie takiej chęci od razu rozwiązywania problemów. A więc gryzienie się w język jest podstawą, a zrozumienie perspektywy pracowników jest kluczem do tego, żeby zbudować w organizacji cele emocjonalne dla poszczególnych grup pracowniczych, tak jak mówiłem w poprzednim odcinku dla mnie to są persony, nie do końca struktura organizacyjna, ale persony.

Dlatego namawiam Was do tego, że jeśli chcecie, aby firma żyła kulturą organizacyjną idźcie do GEMBA, siądźcie z ludźmi, poświęćcie tyle czasu, ile trzeba. Zła wiadomość jest taka, że to nie jest dwa dni, tylko parę tygodni minimum dla różnych grup, spędzenie z nimi dnia, zrozumienia ich perspektywy, zapytania się o ich problemy, o ich wyzwania. Na tym to polega.

Dlaczego to jest takie fajne? Dlatego, że prawie nikt tego nie robi.

Wszystkiego dobrego! W kolejnym odcinku, odcinku 55, porozmawiamy o drugim aspekcie koncentracji skutecznego CEO 2022 z mojej listy, a będzie to przywództwo menedżerów liniowych, więc niech ta GEMBA będzie dla Was dobrym wstępem.

Dobrego dnia, cześć!

P.S. Tak jak obiecałem, dla tych z Was, którzy mają nie najlepszy dzień, lub się ciągle zamartwiają, podaję link do filmu indyjskiego mentora Gaur Gopal Das, w którym opowiada o algorytmie dlaczego nie warto się zamartwiać. Film trwa minutę i nosi nazwę Then Why Worry? Link