Poza biznesem i stresem istnieją warte uwagi rzeczy, z których jesteście dumni.

Jak nastroić się dobrze na weekend, nastawić na odpoczynek i naładowanie baterii.

TIPS&TRICKS

Praktyczne wskazówki dla Ciebie jako menedżera, które pomogą Ci świadomie przewodzić i skutecznie zarządzać.

Podcast Skuteczny CEO

Nazywam się Radek Drzewiecki, od ponad 16 lat prowadzę firmę Leanpassion. Zajmujemy się wzrostem efektywności procesów oraz zaangażowania pracowników. Dodatkowo, jestem założycielem dwóch startupów technologicznych Sherlock Waste i Leanovatica – Netflix dla biznesu. Robię to, co robię, ponieważ chcę, aby firmy były świetne, a ludzie szczęśliwi w pracy. Dlatego dla mnie skuteczny menedżer to nie tylko taki, który osiąga cele, ale przede wszystkim robi to z ludźmi, potrafi podłączyć ich do strategii firmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak być skutecznym CEO, jak zwiększać efektywność, zaangażowanie, budować ponadprzeciętną zdolność do adaptacji i rozwijać się, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie.

odcinek 44

JAK NASTROIĆ DOBRZE ZESPÓŁ NA WEEKEND

Presja i stres, biznes, pogoń za wynikami, rozwiązywanie problemów. A w piątek szef zaprasza zespół na kawę i pyta tylko o jedną rzecz. Posłuchaj, jak nastroić dobrze zespół na weekend.

Jeśli masz wyzwanie, problem do rozwiązania i chcesz usłyszeć wskazówki na temat, który Cię interesuje, pisz do mnie: LinkedIn, Instagram, r.drzewiecki@leanpassion.pl lub na skutecznyceo@leanpassion.pl.

Radek

W tym odcinku:

Podsumowanie tygodnia ma dać ludziom poczucie ważności, docenienia – czyli to, czego potrzebują od lidera – a tym samym dobrze nastroić ich na weekend.

Polecam luźne piątkowe spotkania zespołu, gdzie w przyjaznej atmosferze ludzie opowiadają o jednej rzeczy, z której są dumni w danym tygodniu. I wcale nie musi to dotyczyć spraw zawodowych!

Cele spotkania:

  • aby sobie uświadomić, że liczy się nie tylko praca, ale również odnalezienie pozytywnych, wartych uwagi rzeczy, z których jesteście dumni
  • aby pozytywnie nastroić się na weekend, nastawić na odpoczynek i naładowanie baterii

Spróbuj zrobić to u siebie. Powodzenia!

Podcast Apple PodcastPodcast Spotify

Słuchaj podcastu tam, gdzie Ci najwygodniej:

Transkrypcja

TIPS&TRICKS Jak nastroić dobrze zespół na weekend

Odcinek 44 podcastu Skuteczny CEO

Dzień dobry, Moi Drodzy. Cześć!

Odcinek 44, trzeci z serii odcinków TIPS&TRICKS:

Jak nastroić dobrze zespół na weekend

Pracowałem kiedyś w GE, w General Electric, i byłem w ogromnym szoku kultury organizacyjnej. Oprócz tego, że przyszedłem na swój pierwszy dzień pracy w garniturze i mój szef mi powiedział: „Wszystko okej, ale jutro przyjdź w dresie”, bo kompletnie nie pasowałem do tej firmy. Wcześniej pracowałem w firmach niemieckich, gdzie trzeba było dość dobrze się ubierać i do dobrego tonu należało chodzenie w garniturze i często w krawacie. Ale w amerykańskiej kulturze duży luz.

Drugim szokiem było dla mnie closing meeting, to się tak nazywało, jeśli dobrze pamiętam. Polegało ono na tym, że w gronie menedżerskim nasz CEO zapraszał nas na takie spotkanie w piątek, na którym były pączki, na którym była fajna atmosfera i każdy z teamu menedżerskiego miał powiedzieć jedną rzecz, z której jest z siebie dumny z tego tygodnia. Oczywiście w kulturze amerykańskiej ta duma z siebie być może jest trochę naciągana, nie musicie tego tak robić. Ale to, co jest świetne, co naprawdę działa, to co piątek, co drugi piątek, tak jak sobie wybierzecie, jak macie spotkanie ze swoim teamem menedżerskim, jak macie spotkanie ze swoimi kolegami z zarządu czy też z zespołu bezpośredniego, który raportuje do Was, z którym współpracujecie, to w grupie menedżerskiej spotykacie się i w miłej atmosferze (tam mogą być jakieś słodkości, może być jakaś pizza, cokolwiek sobie wymyślicie) każdy z Was mówi o jednej, dwóch, maksymalnie dwóch rzeczach, które udały mu się w tym tygodniu. O fajnej rzeczy, którą chcę się pochwalić, która jest warta uwagi, jakiś konkretny problem, który rozwiązaliśmy. Nie musi to być rzecz związana z pracą zawodową, to nie jest w ogóle oceniane. Chodzi o to, że robimy taki round table, każdy po prostu opowiada o jednej, maksymalnie dwóch rzeczach, z których jest z siebie dumny, z których jest zadowolony, którymi chce się pochwalić przed innymi.

To ma dwa cele. Pierwszy cel jest taki, żeby ludzie nie biegali tylko w stresie za biznesem i żeby mogli znajdować też te rzeczy, które są warte uwagi, z których są z siebie dumni. Dostatecznie w życiu maltretujemy się i jesteśmy z siebie niezadowoleni. A druga, to ma nas nastroić pozytywnie na weekend i spowodować, że robię takie odcięcie pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Ja na początku, jak w GE przyszedłem na pierwsze takie spotkanie, to pomyślałem: „Wariaci. Co ja mam powiedzieć?”. Muszę powiedzieć, że przez pierwszy miesiąc miałem dość duży stres, bo od środy już zaczynałem kombinować, co ja powiem, żeby się nie skompromitować, czym ja mogę się pochwalić. A później tego spotkania po prostu nie mogliśmy się doczekać. I o ile było dużo stresu w tygodniu, dowożenia, rozwiązywania trudnych problemów, to to spotkanie miało na celu takie: „Spuść powietrze, sami swoi” i po prostu powiedzenia: „Jestem dumny z tego, że to udało mi się zrobić”. Ludzie gratulowali, nikt tego nie kontestował, nikt nie kwestionował, nikt tego nie oceniał i w mojej ocenie po prostu fajne było to spotkanie. W tym dzisiejszym zwariowanym świecie naprawdę bardzo je polecam.

Nie chodzi o to, że to jest dodatkowy meeting. Na pewno sugeruję, żeby on był przed zakończeniem tygodnia, przed weekendem. Ja też bardzo polecam, żeby odpoczywać w te weekendy, żeby mieć też czas dla siebie, żeby nie myśleć o tej robocie, bo większość CEO-sów jest w robocie jednak 24h. Reasumując, po prostu spotykacie się, rozmawiacie sobie o biznesie, wplatacie to w normalne, regularne spotkania biznesowe, jeśli takie macie w piątek i każdy ma powiedzieć jedną rzecz: „Powiedz jedną rzecz, z której jesteś z siebie zadowolony, która ci się wyjątkowo udała w tym tygodniu”.

Nie mówię, że u Was to zadziała, ale spróbujcie, bo po prostu to nie kosztuje dużo pieniędzy, a właściwie w ogóle, trochę czasu i trochę inicjatywy, i nie przejmujcie się tym, że przez pierwsze parę spotkań ludzie traktują to jak przedszkole. Jestem przekonany, że u większości z Was później nie będą mogli się doczekać. I to wyróżnia ludzi, którzy po prostu robią coś ciekawego, robią coś inaczej. Być może też robicie już to w swoich firmach. W każdym razie, jeśli nie, bardzo serdecznie Was do tego namawiam, czyli: „Z czego jesteś z siebie dumny z tego tygodnia?” lub „Co udało ci się fajnego zrobić w tym tygodniu?”, shaking hands, podziękowanie, uśmiechy, życzymy sobie miłego weekendu i do zobaczenia w poniedziałek. Nie że my w poniedziałek, ale tak sobie mówicie, że w poniedziałek.

A my słyszymy się co wtorek na naszych dłuższych i krótszych odcinkach. Cieszę się, że ze mną jesteście. Dzięki za feedback, dzięki za te pozytywne opinie i też za te, co powinienem poprawić, na czym powinienem się skupić.

Wszystkiego dobrego, Moi Drodzy. Cześć, pa!

_______________________________________________________________________

Dziękuję za Twój czas. Jeśli uważasz, że ta wiedza jest wartościowa, podziel się tym odcinkiem w social mediach albo opowiedz o nim koleżance lub koledze z pracy.

Jeśli masz wyzwanie, problem do rozwiązania i chcesz usłyszeć wskazówki na temat, który Cię interesuje, pisz do mnie: LinkedIn, Instagram, r.drzewiecki@leanpassion.pl lub na skutecznyceo@leanpassion.pl.

Do usłyszenia, cześć!