Obecnie czytam 50-70 książek rocznie. Bardzo dużo podróżuję i słucham książek. Słucham ich również wtedy, kiedy uprawiam aktywność fizyczną. Gdy zakładam buty sportowe i nie mogę znaleźć słuchawek, naprawdę się denerwuję…


Dzielę książki na takie, które jeśli słucham i uznam, że mi się przydadzą prywatnie czy też biznesowo, to na pewno je kupię do czytania. Te dziesięć, które dzisiaj polecam, są tymi, które i przesłuchałem, i przeczytałem, i to nie jeden raz. Więc zaczynajmy!


Skuteczny CEO

Podcast

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak być skutecznym CEO, jak zwiększać efektywność organizacji, budować ponadprzeciętne zaangażowanie, zdolność do adaptacji, wygrywać na rynku, rozwijać siebie i swoich ludzi, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie.

Nazywam się Radek Drzewiecki i od ponad 17 lat prowadzę firmę Leanpassion. Zawodowo zajmuję się strategią, kulturą organizacyjną, przywództwem oraz zwiększaniem efektywności firm i ludzi. Dodatkowo jestem założycielem dwóch startupów technologicznych Sherlock Waste oraz Youniversity.be. Robię to, co robię, ponieważ chcę, by firmy były świetne, a ludzie szczęśliwi. Dlatego dla mnie skuteczny menedżer to nie tylko taki, który osiąga cele, ale robi to z ludźmi – potrafi podłączyć ich do strategii firmy.

odcinek 97

TOP 10 KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I NIEBIZNESOWYCH, KTÓRE POLECAM

Jak być szczęśliwym „tu i teraz” i nie rezygnować z marzeń? Dlaczego jesteśmy tak bardzo uzależnieni od nagród i kar? Dlaczego młode pokolenia niekoniecznie będą chciały być motywowane tylko i wyłącznie pieniędzmi? Czy danie dużej przestrzeni ma wpływ na poczucie  bezpieczeństwa? Jak budować wielką organizację, w czasach niepewności? Co wyróżnia CEOsów, którzy mają najlepsze rezultaty? Czytam, więc wiem! Jeśli chcesz poradzić sobie z otaczającym Cię światem, ale w lepszy sposób – czytaj!

W tym niestandardowym odcinku polecam książki na różne problemy, m.in.: jak radzić sobie z lękiem czy samotnością, jak prowadzić firmę, jak motywować zespół bez kija i marchewki, jak budować zdrowe nawyki lub pozbyć się tych złych, jak zrozumieć, kim jesteśmy, opierać się na motywacji wewnętrznej i znaleźć inspirację w życiu i biznesie. Zapraszam do słuchania!

______________________________

Polecam w tym odcinku (oprócz książek):

Wystartowaliśmy z rekrutacją do naszego nowego, najbardziej praktycznego programu rozwojowego POWERFUL LEADERSHIP. 12 modułów, 4 perspektywy skutecznego lidera, czyli:

 1. Leading with Purpose
 2. Leadership 734
 3. Managing Effective Teams
 4. Leading towards Future

4 miesiące intensywnej nauki, zjazdy online co tydzień, a na zakończenie prestiżowy certyfikat potwierdzający 15 najważniejszych kompetencji definiowanych przez globalną organizację SFIA, której jesteśmy partnerem oraz World Economic Forum.

Szczegóły możecie sprawdzić na https://powerfulleadership.pl/. Przez wakacje będzie trwała promocja. W tej chwili cena zakupu programu to 10 997 zł netto, a cena regularna to 15 997 zł netto.

Swoim nazwiskiem gwarantuję bardzo dobry rozwój.

Radek Drzewiecki


Słuchaj podcastu tam, gdzie Ci najwygodniej:

Podcast Apple Podcast Podcast Spotify Youtube Podcast

Transkrypcja podcastu

Odcinek 97

Top 10 książek biznesowych i niebiznesowych, które polecam

Cześć, witajcie, Moi Drodzy Słuchacze.

Na wstępie bardzo dziękuję, że jesteście ze mną. Maj był rekordowy, 10 tysięcy odsłuchań podcastu Skuteczny CEO. Jak zaczynałem go nagrywać, to nigdy nie spodziewałam się, że dojdziemy do takich liczb. Bardzo Wam też dziękuję za miłe słowa i za bardzo dużą ilość zapytań o potencjalną współpracę, również za zgłoszenia na bezpłatną konsultację, o której tu często mówię.

Dzisiaj odcinek nietypowy. Zdecydowałem się opowiedzieć o dziesięciu książkach, które najbardziej mnie zainspirowały i wpłynęły na moje decyzje biznesowe, w jaki sposób ułożyłem własną firmę, w jaki sposób doradzam też klientom. Tych książek można byłoby przytoczyć setkę, ale ja zastanawiałem się, jakie top 10 pozycji poleciłbym w mojej subiektywnej ocenie, takich, które najbardziej wpłynęły na moje życie zawodowe, prywatne.

Odcinek 97: Top 10 książek biznesowych i niebiznesowych, które polecam

Cześć, witajcie jeszcze raz!

Pięć lat temu czytałem niecałą jedną książkę rocznie. Mam taki problem, że moje ego jest tak duże, że w ustawieniach fabrycznych wydaje mi się, że wiem już wszystko i nie jestem skory do uczenia się. Ale kilkanaście razy mówiłem w tym podcaście, że ogromny wpływ ma na mnie Maciej Noga – pozdrawiam Cię serdecznie, Przyjacielu mój – który jak zaczął inwestować u nas w nasze firmy, zadał mi takie pytanie, ile książek czytam rocznie. Było mi trochę wstyd, więc powiedziałem, że kilka. Poprosił mnie, abym powiedział, które najbardziej mnie zainspirowały spośród tych, które ostatnio czytałem. To nie była „odpytka”, ale raczej coś w rodzaju wymiany wiedzy, bo ciągły rozwój i ciągłe uczenie się jest dla niego tak naturalną rzeczą. Było mi trochę głupio.

Dzisiaj, bo zrobiłem sobie refleksję, czytam 50-70 książek rocznie. Ja bardzo dużo podróżuję i słucham książek. Słucham tylko po angielsku, też rozwijam wtedy swój angielski. Dzielę książki na takie, które jeśli słucham i uznam, że mi się przydadzą prywatnie czy też biznesowo, to na pewno je kupię do czytania.

Te dziesięć, które Wam dzisiaj chciałem polecić to są te, które i przesłuchałem, i przeczytałem i to nie raz. Więc zaczynajmy.

Chciałem Wam jeszcze powiedzieć o jednej rzeczy. Bardzo często w swoich wystąpieniach, podczas swoich spotkań z menedżerami, z pracownikami mówię o tym, że my, jako ludzie, jesteśmy cudem i składamy się z trzech – biorących się od tego skrótu – rzeczy:

C – ciało,

U – umysł,

D – dusza.

I jeżeli mówimy o rozwoju, powinniśmy rozwijać wszystkie te trzy aspekty. Dla mnie przełomem było sięgnięcie po pozycje, które nie dotyczą tylko i wyłącznie biznesu, ale też dostarczają rozwoju duchowego, mentalnego. O nich też dzisiaj będę mówił. Jeśli chodzi o ciało, to nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez ruchu fizycznego. Ja trzy do czterech razy biegam, chodzę również na siłownię i wówczas słucham książek. Mój umysł „wyhodował” sobie taki nawyk, o nawykach też dzisiaj będzie, który na przykład jak zakładam buty do biegania to od razu szukam słuchawek i jestem zdenerwowany, jak nie mogę ich znaleźć. Najczęściej włączam Audible i na godzinę, półtorej idę do lasu pobiegać i po prostu słucham sobie książek.

Zgadzam się z tym, że słuchając nie jesteś w stanie bardzo mocno wejść w konkrety. Dzielę książki na te, które mnie inspirują, z których biorę najważniejsze rzeczy, dogłębnie je studiuję, żeby wyciągnąć rzeczy, które później wdrożę, i o tych książkach będzie dzisiejszy odcinek. Podzielę je na pozycje rozwijające mnie mentalnie, które dają mi powera kiedy mam gorsze chwile i pozycje biznesowe.

Odcinek 97: Top 10 książek biznesowych i niebiznesowych, które polecam

To nie będzie ranking. To jest moje Top 10 książek, które polecam, wszystkie są tak samo ważne.

Numer 1: Możesz uzdrowić swoje życie

Zacznijmy od książki, która najwięcej pomogła mi w życiu mentalnym, w zdrowiu psychicznym. Jest to książka Louise Hay, o której mówię zawsze, którą przeczytałem z dwadzieścia razy i cały czas do niej wracam, na przykład w postaci medytacji. Louise Hay Możesz uzdrowić swoje życie. Louise Hay, amerykańska autorka, od czterech lat nie ma jej już z nami, mówi właśnie o pozytywnym myśleniu. Tę książkę poleciała mi moja wspaniała małżonka około 12 lat temu, kiedy miałem dość duży kryzys. Mówi się, że jest to książka dla kobiet, ale jest to książka dla wszystkich, którzy są w stanie zatrzymać się na chwilę.

Kilka tekstów Louise Hay: to Ty interpretujesz rzeczywistość, to decydujesz o tym, jak postrzegasz to, co się dzieje naokoło, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko zły ubiór. Jej tekst „Jestem bezpieczny. Jest dobrze tak, jak jest teraz” jest dla mnie po prostu niesamowity.

Bardzo polecam wszystkim książkę Louise Hay Możesz uzdrowić swoje życie.

Tam są też afirmację, są różne dodatki, ale najpierw przeczytajcie tę książkę. W książce jest też historia Louise Hay, mocno doświadczonej kobiety. To jest dla mnie numer jeden.

Numer 2: Prezent

Poruszając się dalej w świecie książek dających takiego „kopniaka mentalnego”, bardzo mocno polecam książkę numer dwa na mojej liście, jest to Spencer Johnson, Prezent. To jest ten gość, który napisał książkę Kto ukradł mój ser, Who Moved My Cheese. Książka Prezent jest dość nieznana. Jest to książka, którą czyta się dosłownie godzinę. To tak zwana „samolotówka”, idealna na europejskie trasy. Jest to książka o przemijaniu życia i to tym, kiedy w tym życiu najmniej je przeżywamy.

Nie będę tutaj spoilerował, ale zdecydowanie polecam Wam książkę Prezent, w której autor mówi co odróżnia dzieciństwo od dojrzałości, czym się różni człowiek, który jest na emeryturze i kiedy najbardziej tracimy w życiu. Jest to książka napisana w stylu amerykańskim, motywacyjnym, ale to nie przeszkadza, nie jest tak bardzo wyniosła jak niektóre książki coachingowe.

Numer 3: Kod nadzwyczajnego umysłu

Numerem trzy jest książka, którą ostatnio przesłuchałem pięć razy, chociaż nazywa się dramatycznie, po polsku to Kod nadzwyczajnego umysłu, po angielsku The Code of Extraordinary Mind. Podchodziłem do tej książki jak do jeża, tę książkę oczywiście polecił mi Maciej Noga. Wchłonąłem tę książkę, dlatego że uwielbiam głos autora, którym jest Vishen Lakhiani, założyciel Mind Valley, platformy subskrypcyjnej pozytywnego myślenia. Platforma jest dość droga, dlatego z niej zrezygnowałem, natomiast sama książka jest niesamowita, mówi o zakwestionowaniu status quo, o poradzeniu sobie z tym jakie są stereotypy na świecie. To jest książka dla menedżerów i przedsiębiorców, autor bardzo fajnie mówi o tym, jak połączyć marzenia w przyszłości z byciem szczęśliwym w teraźniejszości.

Vishen pokazuje, że Twoje życie to są Twoje dwie ręce. Większość przedsiębiorców, menedżerów, żyje z ręką „przyszłość” podniesioną do góry, a „teraźniejszość” na dół, na zasadzie „Za moment będę szczęśliwy”. Część osób żyje tak, że „teraz” jest bardzo szczęśliwa i skupia się na carpe diem, a w ogóle nie myśli o przyszłości, więc prawa ręka jest w dole, lewa jest w górze. Lakhiani pokazuje, jak połączyć to, żeby być szczęśliwym „tu i teraz” i nie rezygnować z marzeń.

Ostatni rozdział książki poświęcony jest temu, jak medytować. Autor pokazuje sześć faz nowoczesnej medytacji. Ja z tej jego medytacji korzystam i jest to medytacja, która działa. Sześć obszarów, jak comassion, gratitude, forgiveness, perfect day, dreams i blessing.

Bardzo polecam 10 reguł niezwykłego życia, Kod nadzwyczajnego umysłu.

Numer 4: Sapiens, od zwierząt do bogów

Nie wchodząc jeszcze do biznesu, Sapiens, Yuval Harari. W obecnych czasach jest to lektura obowiązkowa żeby dowiedzieć się o tym, co nas spotkało w przeszłości i również tego, co dzieje się w teraźniejszości. Harari mówi o tych wszystkich rewolucjach: kognitywnej, rolnej, naukowej oraz technologicznej, której świadkami jesteśmy obecnie. Pokazuje w jaki sposób my, jako ludzie, zmienialiśmy się na przestrzeni czasów.

Takim załącznikiem do książki Sapiens jest Homo Deus, czyli Sapiens najbardziej skupia się na przeszłości, podczas gdy Homo Deus mówi o przyszłości, o tym, że istnieje szansa, że nasz gatunek wyginie i będziemy ludźmi-bogami, dlatego, że za dużo dzisiaj eksperymentujemy.

Sapiens jest to książka o trzech rewolucjach, które się wydarzyły i o czwartej, która ma miejsce w tej chwili. Jeśli chodzi o ludzi. To znowu jest pozycja, do której wracam non-stop. Jest bardzo ciekawa, autor przytacza nam tutaj bardzo dużo ciekawostek i konkretów, pozwala nam poznać siebie jako ludzi i większość naszych zachowań.

Numer 5: Atomowe nawyki – drobne zmiany, niezwykłe efekty

Ciągle jeszcze na skraju biznesu, Atomowe Nawyki, James Clear, zdecydowanie najlepsza książka o nawykach. Jest bardzo konkretna, absolutny bestseller. Książka ta pomogła mi zmniejszyć czas, jaki spędzam, jak to mówi moja córka „na telefonie”. Ta książka pokazuje, jak pozbywać się negatywnych nawyków oraz jak krok po kroku budować nawyki pozytywne.

Na przykłada, jak wspomniałem, bieganie powoduje u mnie konieczność założenia słuchawek, aby w trakcie biegania słuchać książek,. To jest jedna z ciekawostek z tej książki. Autor w konkretach, w ćwiczeniach pokazuje jak robi refleksję roczną sam dla siebie, jak się pozbyć złych nawyków. na przykład dla mnie wyniesienie telefonu wieczorem do łazienki utrudnia korzystanie z niego rano, to jest cudowna rzecz.

Podsuwanie 5 książek niebiznesowych, które polecam:

 1. Możesz uzdrowić swoje życie, Louise Hay
 2. Prezent, Spencer Johnson
 3. Kod nadzwyczajnego umysłu, Vishen Lakhiani
 4. Sapiens, od zwierząt do bogów, Yuval Harari
 5. Atomowe Nawyki, James Clear

Teraz przejdźmy do części biznesowej.

Numer 6: Drive

Większość książek biznesowych, które polecam, jest dość stara, może oprócz dwóch. Pierwsza z nich to Drive, Daniel H. Pink. Książka ta mówi o Motywacji 3.0. Jeśli chcecie być na czasie i móc odpowiadać na to, w jaki sposób zmienia się rynek pracy, motywacja do pracy, to autor tej książki pokazuje diametralną różnicę pomiędzy Motywacją 2.0 czyli karami i nakazami, a Motywacją 3.0, oparta na  Self-Determination Theory – autonomii, rozwoju i relacjach. Pokazuje, dlaczego tak bardzo jesteśmy uzależnieni od nagród i kar i dlaczego młode pokolenia niekoniecznie będą chciały być motywowane tylko i wyłącznie pieniędzmi.

Jeśli chodzi o Drive to jest to zrozumienie czym jest autonomia, dlaczego trzeba dawać ramy gdzie trzeba i autonomię gdzie trzeba. Mnie absolutnie zachwyciła w tej książce definicja kompetencji, czym jest rozwój. Rozwój, to jest umiejętność radzenia sobie z otaczającym Cię światem w lepszy sposób. Pink pokazuje, kiedy ludzie mają motywację wewnętrzną, a nie zewnętrzną.

Niektóre treści z książki Drive stały się inspiracją do moich wystąpień, do materiałów. Na przykład to, że dzisiaj motywacja pokolenia Z, pokolenia Y jest oparta na Motywacji 3.0, a zarządy, top management, menedżerowie, są stymulowani karami i nagrodami: „Dowieziesz, dam ci premię, opcję na udziały” vs „Nie dowieziesz to cię po prostu zwolnię”. Zderzenie tych dwóch światów jest dość wyraziste. Brak umiejętności zrozumienia, czym jest Motywacja 3.0, może się po prostu skończyć tragicznie. Dlatego Drive, pozycja którą przeczytałem ze cztery razy, jest na mojej liście. Wracam do niej jeśli chodzi o zrozumienie, czym jest autonomia w pracy. Bycie menedżerem, który daje przestrzeń wcale nie oznacza bycie menedżerem, który buduje turkusową organizację. Pink bardzo fajnie mówi, że danie za dużej przestrzeni powoduje utratę poczucia bezpieczeństwa.

Numer 7: Od dobrego do wielkiego

Kolejne dwie pozycje będą jednego autora, którym jest Jim Collins. Jeśli miałbym polecić Wam pozycję biznesową, którą w życiu przeczytałem, która ukształtowała mnie biznesowo, która nadała przewód temu, co robię na co dzień, focus where it matters, koncepcja jeża, czyli skoncentrowanie się, robienie mniejszej ilości rzeczy na raz, bycie najlepszym w jednej perspektywie a nie tylko dobrym w wielu perspektywach, to książka From Good To Great, Od dobrego do wielkiego.

Ta książka ma już z 25, jak nie więcej lat, opowiada o 5 poziomach przywództwa, o umiejętności skoncentrowania się, o strategii koncentracji, o koncepcji jeża, o tym jak przeciętne firmy stały się firmami wybitnymi.

Numer 8: Wielcy z wyboru

Kontynuując z książkami Collinsa, numer osiem na mojej liście polecanych, to Wielcy z wyboru, napisana wspólnie z Mortenem Hansenem. Książka ta jest napisana na dzisiejsze czasy, ponieważ w odróżnieniu od Od dobrego do wielkiego również pokazuje jak budować wielką, ponadprzeciętną organizację, ale w turbulentnych czasach, czasach niepewności, chaosu.

Collins pokazuje przykłady różnych firm, które w tych samych okolicznościach inaczej sobie radziły. Książka rozpoczyna się od historii zdobywania bieguna południowego przez Amundsena oraz ekipę konkurencyjną. Poczytajcie sobie i zobaczcie czym się na przykład różni takie eksperymentowanie: strzelanie małymi kulami z pistoletu versus od razu kulami armatnimi.

To, co mi się podoba w książkach Collinsa, to to, że one są oparte na badaniach, na porównaniach. Książka jest też o tym, jak pragmatycznie podchodzić do biznesu, o nie optymistycznych, a pesymistycznych prognozach, o preppersach, o byciu przygotowanym, o kumulowaniu gotówki i o tym, jak być firmą ponadprzeciętną i odporną na kryzysy.

Bardzo ciekawa książka, i bardzo, bardzo pod prąd.

Numer 9: CEO doskonały

To jest bardzo świeża pozycja konsultantów firmy McKinsey CEO doskonały. Bardzo dobra książka, podobna do Collinsa. Lubię amerykańskie książki, które nie są bullshitowane, które pokazują bardzo dużo faktów i danych.

W książce CEO doskonały autorzy wzięli sobie 135 najlepszych CEOsów, w fajnych kategoriach: kogo warto wziąć pod uwagę, kto ma dużo lepsze wyniki w porównaniu do konkurencji, w porównaniu do rynku, bycie wyróżnionym w jednym z czterech rankingów, itp. do tych 135 najlepszych CEOsów ze Stanów wzięli jeszcze 65 osób spoza USA i pokazali na konkretnych case’ach wspólne mianowniki, czym wyróżniają się CEOsi, którzy mają najlepsze rezultaty.

Bardzo polecam tę książkę. Jest ona bardzo podobna do książek Collinsa, bardzo fajne są podsumowania rozdziałów i jak w przypadku Collinsa, lubię tę książkę za to, że jest pod prąd i że nie „leci” na stereotypach. Poczytajcie sobie i zobaczcie historię, ile czasu CEOsi poświęcali na przykład na trudne decyzje strategiczne vs jaki kolor ścian wybrać do biura.

Numer 10: Gdy regułą jest brak reguł. Netflix – filozofia przemiany

Miałem tutaj powiedzieć o swojej książce Strategia Lean, zrobimy ją jako jedenastą, gdyż przypomniała mi się jeszcze jedna książka, która również jest przecudowna, doskonała, to Gdy regułą jest brak reguł. Netflix – filozofia przemiany Reeda Hastingsa. Są dwie książki o Netflixie, ja mówię o tej, która ma czerwoną okładkę.

Pamiętajcie, że to nie jest ranking od 1 do 10, tylko 10 najbardziej polecanych książek, kolejność jest zatem przypadkowa, dowolna.

A więc pomimo, że Netflix Reeda Hastingsa jest książką numer dziesięć z listy, jest na równi z innymi polecanymi przeze mnie pozycjami. Ta książka to jest taki mind blowing, czyli całkowicie „rozwala umysł”, ponieważ jest bardzo, bardzo, bardzo pod prąd. Na przykład w Netflixie namawiają swoje top talenty, żeby ci chodzili „w miasto”, umawiali się na rozmowy o pracę i aktywnie uczestniczyli w tych rozmowach kwalifikacyjnych. W ten sposób zbierają informacje, ile ich konkurencja na rynku pracy jest w stanie zapłacić ludziom o ich umiejętnościach. Jeśli ktoś jest w stanie udowodnić, że na przykład ktoś dał mu większą ofertę finansową, Netflix zapłaci 30% więcej.

W Netflixie mamy również brak reguł, całkowitą kulturę wolności i odpowiedzialności, radical candor – czyli kulturę bardzo szczerego feedbacku i bezpośredniości. Można z tej książki dużo wziąć, jako fan intersection kilka rzeczy zapożyczyłem. Ale przekładanie Netflixa 1:1 do organizacji moim zdaniem skończy się tragedią, ponieważ bycie tak bardzo otwartym na tak dużą inność, to trzeba mieć cojones, jak to się mówi.

Numer 11: Strategia Lean. Dlaczego w wielkich firmach ludzie nie mogą doczekać się poniedziałków

No i nadszedł czas na moją książkę, Strategia Lean. Ta książka się dość dobrze sprzedaje, dotychczas 7 tysięcy sprzedanych sztuk w Polsce, jako self-publishing, czyli całkiem dobry wynik. Ale ostatnio miałem taką refleksję – wiecie, co bym dzisiaj zrobił? Zmieniłbym tytuł tej książki, bo to, czego nie udało mi się dokonać z tą książką, to nie udało mi się zmienić postrzegania lean jako narzędziowego, przeznaczonego do produkcji, więc dzisiaj nazwałbym tę książkę Skuteczny CEO.

Być może nie napisałbym jej w takich dużych szczegółach, na poziomie CEO, ale moja książka składa się z dwóch części i mnie ta książka mocno ukształtowała dlatego, że ustrukturyzowałem sobie wiedzę. Więc też polecam, wybaczcie brak skromności, moją książkę Strategia Lean. Można ją kupić na stronie https://radekdrzewiecki.pl/. Ale nie jest to książka, którą polecam jako zdecydowany numer jeden.

Podsumowanie odcinka

Jeśli macie kłopoty z lękiem, samotnością, polecam książkę Louise Hay Możesz uzdrowić swoje życie.

Bardzo dobra książka dla przedsiębiorców – Kod nadzwyczajnego umysłu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prowadzić firmę, to Jim Collins Od dobrego do wielkiego, CEO doskonały, Wielcy z wyboru.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak motywować zespół bez nagród, kar i jak opierać się na naszej naturalnej, wewnętrznej motywacji, to Drive.

Jeśli chciałbyś zbudować zdrowe nawyki i pozbyć się tych złych to Atomowe nawyki.

Jeśli masz uczucie przemijania, potrzebujesz i chcesz się zainspirować, przeczytaj sobie książkę Prezent.

Sapiens – cudowna książka, która pozwala nam zrozumieć kim jesteśmy, to też trochę smutna książka bo dowiadujemy się ile zepsuliśmy i psujemy ciągle, jeśli chodzi o nasza planetę.

Bardzo dobra pozycja to Wielcy z wyboru, to książka dla osób, które lubią konkrety, jak to u Collinsa, można się dowiedzieć jak radzić sobie w turbulentnym świecie,.

To jest moje 10 pozycji, jak dorzucimy do tego Netflix, i jedenasta – moja Strategia Lean, która skłąda się z dwóch części – Zrozumieć patologie biznesowe oraz 5 kroków transformacji strategicznej. Dzisiaj nazwałbym ją Skuteczny CEO.

To tyle, nie jestem mocny w recenzowaniu książek, ale to, co chciałem Wam mocno polecić, to czytajcie i rozwijajcie się. Ja dodatkowo słucham podcastów. Ostatnio na Youniversity pojawił się bardzo dobry serial Marcina Dakowskiego, jednego z top menedżerów, jeśli chodzi o grupę InPost, więc też zachęcam Was do subskrybowania naszego Youniversity, to jest 49zł miesięcznie brutto, czyli jakieś 1,60zł dziennie.

Życzę Wam wszystkiego dobrego!

______________________________

Polecam w tym odcinku (oprócz książek):

Na koniec mała reklama, właśnie wystartowaliśmy z rekrutacją do naszego najnowszego programu rozwojowego POWERFUL LEADERSHIP. 12 modułów, 4 perspektywy skutecznego lidera, czyli:

 1. Leading with Purpose
 2. Leadership 734
 3. Managing Effective Teams
 4. Leading towards Future

Program trwa 4 miesiące, zjazdy odbywają się co tydzień w formule online. Na zakończenie programu uczestnicy otrzymują bardzo prestiżowy certyfikat potwierdzający 15 najważniejszych kompetencji definiowanych przez globalną organizację SFIA, której jesteśmy partnerem oraz World Economic Forum.

Szczegóły możecie sprawdzić na https://powerfulleadership.pl/. Przez wakacje będzie trwała promocja. W tej chwili cena zakupu programu to 10 997 zł netto, a cena regularna to 15 997 zł netto.

POWERFUL LEADERSHIP to program bardzo intensywny, w 25-osobowych grupach.

Swoim nazwiskiem gwarantuję bardzo dobry rozwój.

Do zobaczenia za tydzień, będziemy mówić o strategii.

Radek Drzewiecki