Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023

25 kwietnia 2022 roku wystartowała 4. Edycja Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®. Z tej okazji w Warszawie, w hotelu Arche Krakowska, miało miejsce uroczyste otwarcie programu. Uczestników powitał Radek Drzewiecki, CEO Leanpassion, a Power Speech wygłosił Klaus Lyck Petersen, ekspert transformacji strategicznych.

Podsumowanie Wydarzenia w krótkiej infografice:

Zapraszamy na relację

Tradycyjnie Wydarzenie otworzył Radek Drzewiecki, CEO Leanpassion. Krótko opowiedział o 17-letnim doświadczeniu Leanpassion, lidera w transformacji firm i ludzi oraz o programie Lean Black Belt®, który Leanpassion prowadzi od 9 lat, a obecna edycja jest już 4. Edycją otwartą. Poprosił Uczestników o zaufanie, w jaki sposób będziemy przekazywać im wiedzę i uczyć praktycznych umiejętności. Powiedział, że sukcesem w tym programie jest przede wszystkim systematyka i że… nie będzie łatwo! Wyraził radość, że tak wiele osób rozpoczyna kolejną edycję najbardziej prestiżowego i wymagającego programu rozwojowego dla kadry menedżerskiej w Polsce, tym samym dołączając do elitarnego grona ponad 3500 ekspertów.

_______________________________________________________________________________

CO ODRÓŻNIA WYBITNYCH LIDERÓW OD DOBRYCH LIDERÓW ?

Lean Black Belt 4 Radek Drzewiecki

W prezentacji inauguracyjnej Radek podkreślił rolę współczesnego lidera, który żyje w bardzo ciekawych czasach. Niezależnie od branży firmy mają te same problemy. Dzisiaj ludzie mogą wybierać sobie pracodawcę, poszukiwać lidera, z którym chcieliby pracować. Dlatego tak ważne jest, aby liderzy rozumieli perspektywę pracowników. Jak zawsze wystąpienie było emocjonalne i angażowało publiczność.

Dlaczego coraz więcej ludzi odchodzi z pracy? Ponieważ 1% próbuje zaangażować 99%, decydując o wszystkim i za wszystkich. Zarząd i HR chcą wprowadzać zmiany, ale ludzie ufają przede wszystkim liderowi. A on z kolei rozliczany jest z wyników.

W dalszej części wystąpienia CEO Leanpassion skupił się na dwóch rodzajach zaangażowania: transakcyjnym i emocjonalnym. Pomimo, że zaangażowanie transakcyjne jest bardzo ważne, relacja lider-pracownik zbudowana wyłącznie na transakcji jest trudna do utrzymania w dłuższej perspektywie. Dlatego trzeba uczyć liderów, jak budować zaangażowanie emocjonalne, by potrafili przekonać ludzi do firmy. Jeśli jesteś menedżerem, nie możesz zakładać, że ludzie myślą tak samo, jak Ty. To, co jest oczywiste dla Ciebie, wcale nie musi być takie dla innych.

Rzeczywiste przyczyny odejść z pracy to wcale nie jest wynagrodzenie, brak work-life balance, czy słaba kondycja fizyczno-psychiczna. Ludzie ochodzą z firmy, ponieważ nie czują się docenieni, nie mają poczucia przynależności oraz z powodu bezpośredniego przełożonego, który nie potrafi spowodować, że czują się częścią większej całości, nie mają ani wpływu, ani odpowiedzialności.

Oto 5 obszarów, które będziemy chcieli zaadresować podczas programu Lean Black Belt®:

 1. Refleksja tożsamościowa i strategiczna
 2. Przywództwo menedżerów liniowych
 3. Zrozumienie firmy, procesów i Gemba
 4. Koncentracja na produktywności
 5. Ciągłe doskonalenie, rozwój i nauka

_______________________________________________________________________________

KILKA SŁÓW O PROGRAMIE LEAN BLACK BELT®

LEAN BLACK BELT 4 EDYCJA

W tej części uroczystości Katarzyna Mickiewicz, Partner&Head of Delivery Leanpassion, zapoznała Uczestników z praktycznymi aspektami Programu. Opowiedziała jak będzie wyglądała nauka, na czym należy się skupić aby teoria szła w parze z praktyką. Przedstawiła zakres merytoryczny Lean Black Belt®4.

Lean Black Belt® to 10 miesięczny certyfikowany program rozwojowy dedykowany kadrze menedżerskiej i jedyny w Polsce program rozwoju kompetencji Lean w ujęciu strategicznym, a nie tylko narzędziowym. Celem programu jest przekazanie uczestnikom wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych do samodzielnego przeprowadzenia transformacji w organizacji i wygenerowanie oszczędności dla przedsiębiorstwa na poziomie min. 100.000 złotych. W trakcie programu uczestnicy stworzą 2-3 letni plan transformacji w kierunku Strategii Lean dla swojej organizacji.

Na zakończenie wystąpienia Kasia przedstawiła warunki certyfikacji i zachęciła Uczestników do korzystania z wiedzy i pomocy trenerów podczas indywidualnych konsultacji na każdym etapie Programu.

_______________________________________________________________________________

JAK WPROWADZAĆ ZMIANY? – KLAUS LYCK PETERSEN

LEAN BLACK BELT 4

Klaus Lyck Petersen jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie transformacji Lean. Od 20 lat przeprowadza transformacje w wielu branżach, kładzie duży nacisk na rozwój silnych liderów i pomaga im w przejściu przez zmianę. Jego mottem jest „zachowaj pokorę, każdego dnia uczysz się czegoś nowego”.

Dlaczego tak trudno jest wprowadzić zmiany? Według Klausa zmiana jest ekscytująca, gdy jest dokonywana przez nas, natomiast może być odbierana jako zagrożenie, gdy jest dokonywana „dla nas”. Wszystko opiera się na zaangażowaniu ludzi. Prezentacja przede wszystkim dotyczyła roli przywództwa w zarządzaniu zmianą, czyli change leadership. Lider powinien skupić się na 4 ważnych kwestiach w zarządzaniu zmianą. Po pierwsze, powinien być empatyczny, słuchać i rozumieć ludzi, którzy są w trakcie zmiany. Musi wykazać się samoświadomością, zrozumieć i dostosować swoje przywództwo do tych, którym przewodzi. Po trzecie, rolą lidera jest zapanowanie nad nową sytuacją, która może być dla zespołu niepokojąca i niezrozumiała. Dlatego powinien jasno i często się komunikować, mieć wpływ na wszystkie działania, równoważąc potrzebę zapewnienia codziennej wydajności i jednocześnie dążenia do czegoś nowego. I w końcu, lider powinien koncentrować się na każdym etapie zmiany. Dlatego konieczne jest pełne przemyślenie i cierpliwe przeprowadzanie ludzi przez różne fazy zmiany, aż do wdrożenia. Czasami musi działać powoli, a czasami szybko.

_______________________________________________________________________________

5 KROKÓW STRATEGII LEAN – ROZPOCZĘCIE MODUŁU I

LEAN BLACK BELT 4 OTWARCIE MODUŁU I

Moduł I – 5 kroków Strategii Lean poprowadził Radek Drzewiecki, twórca Strategii Lean, autor książki Strategia Lean. Dlaczego w WIELKICH firmach ludzie nie mogą doczekać się PONIEDZIAŁKÓW, która sprzedała się w tysiącach egzemplarzy, a wkrótce ukaże się w języku angielskim. Strategia Lean to podejście, które pozwala na stworzenie takich warunków funkcjonowania organizacji, w której wszyscy pracownicy są zaangażowani w realizację strategii firmy. To inaczej Transformacja Strategiczna Organizacji. Strategia Lean jest sposobem na wygrywanie na konkurencyjnym rynku pracownika i klienta. Jeśli firma ma chociaż jedną patologię biznesową, nie jest możliwe trwałe zaangażowanie pracowników w cokolwiek. Większość organizacji nie ma stworzonych warunków do tego, żeby być Lean. W pierwszej kolejności należy więc stworzyć takie środowisko pracy, w którym ludzie będą zaangażowani w firmę, a dopiero później w jej doskonalenie.

W tym module Radek przedstawił 5 kroków Transformacji Strategicznej, czyli proces budowania Strategii Lean, dzięki któremu osiągamy 5 warunków docelowych, tym samym pozbywając się 5 patologii biznesowych.

Uczestnicy poznali case studies z transformacji strategicznych oraz otrzymali Lean Leadership Guide Book – Praktyczny Przewodnik Skutecznego Lidera.

_______________________________________________________________________________

JAKĄ WARTOŚĆ DAŁ MI PROGRAM LEAN BLACK BELT®

LEAN BLACK BELT 4 DEBATA

Debatę poprowadzili Anna Morzy-Brzosko i Miłosz Wonorski, menedżerowie transformacji w Leanpassion. Gośćmi specjalnymi byli Absolwenci poprzednich edycji programu: Katarzyna Ciechońska , Zbigniew Duda i Sławomir Sierocki.

Debata rozpoczęła się od pytań prowadzących do Absolwentów.

Jakie były oczekiwania związane z przystąpieniem do Programu?

Katarzyna Ciechońska:

 • Jak dobrze zorganizować procesy, jak nimi zarządzać;
 • Chęć wymiany doświadczeń, wiedzy, potwierdzenia „czy ja mam rację, czy ja dobrze to robię”;

Czy były momenty zwątpienia?

Zbigniew Duda:

 • Pojawił się problem selekcji – dylemat personalny – co zrobić ze świetnym specjalistą w zespole, który jednocześnie był wielkim malkontentem, bez którego ciągłego marudzenia rezultaty transformacji byłyby dużo lepsze;
 • Moduł o zarządzaniu zmianą był bardzo przydatny, wiele mu rozjaśnił, jednakże w przypadku problemów z marudzącym specjalistą przydałby się trochę wcześniej;

Jak wykorzystujesz umiejętności pozyskane podczas Lean Black Belt® w pracy na co dzień?

Sławomir Sierocki:

 • Zmiana podejścia do pracy z ludźmi, bez kontroli, nakazu, a poprzez współpracę;
 • Kiedyś „dowoził wyniki”, teraz „podłącza ludzi”;
 • Budowanie Kontraktu 5R z zespołem;
 • Konsensus;

Jak wyglądała certyfikacja?

Jak powiedziała Katarzyna Ciechońska, zwieńczeniem rocznej, intensywnej pracy był egzamin teoretyczny [90/100 punktów zalicza egzamin teoretyczny] oraz obrona projektu [uzyskanie 100.000 złotych oszczędności z przeprowadzonej transformacji, potwierdzone przez Członka Zarządu]. W jej przypadku efektem transformacji było dwukrotne zwiększenie ilości klientów, a więc oszczędności były dużo powyżej wymaganych.

Absolwenci podkreślali, że program Lean Black Belt® jest programem bardzo wymagającym.

Doskonalenie nie bierze urlopu, nie idzie na L4. Musimy w nim czynnie uczestniczyć. Oszczędności nie są najistotniejszą rzeczą. To powinno być samoistne, naturalne, przychodzić kiedy wykona się z zespołem zadania właściwie. Najważniejsi są ludzie i nasza postawa – to zaprocentuje.

Zbigniew Duda, Absolwent Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

Terminy terminami, ale nie należy „gonić”. To jest praca z ludźmi, czasem trzeba dać sobie i im więcej czasu. A czasem warto złapać lekkie opóźnienie, to się opłaca.

Sławomir Sierocki, Absolwent Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®

Uczestnicy 4. Edycji pytali o czas, jaki trzeba poświęcić zadaniom praktycznym. Absolwenci radzili, aby zastanowili się, czego oczekują od uczestnictwa w Programie. Jeśli zależy im na tym, aby transformację zrobić solidnie, zaangażować ludzi, wymieniać się doświadczeniami, należy założyć trzykrotność czasu poświęconego na zajęcia teoretyczne. W klasycznej transformacji zaczyna się od dołu, od pracowników. W transformacji według 5 Kroków Strategii Lean odwracamy piramidę, zaczynamy od Zarządu i schodzimy niżej na wszystkie szczeble organizacji.

Pytania i dyskusja trwały jeszcze w kuluarach po zakończeniu debaty.

_______________________________________________________________________________

JAK ODNIEŚĆ SUKCES W TRANSFORMACJI – POWER SPEECH

LEAN BLACK BELT 4 KLAUS PETERSEN POWER SPEECH

Na przykładzie transformacji firmy Consolis, Klaus Petersen pokazał Uczestnikom jak powinna przebiegać udana transformacja, na co należy zwrócić uwagę, co jest ważne, a czego należy się wystrzegać. Oto kilka przykładów z tego wystąpienia.

Aby rozpocząć transformację, powinniśmy zadać sobie trzy kluczowe pytania:

 1. WHY – Dlaczego musimy się zmienić?
 2. HOW – Jak zamierzamy to zrobić?
 3. WHAT – Co chcemy osiągnąć?

Obszarami napędzającymi transformację są:

 • wyznaczanie jasnego kierunku – wizja/historia zmiany
 • transfer wiedzy do organizacji, aby wszyscy mogli się zaangażować i wnieść swój wkład
 • koncentracja na przywództwie – ciągły rozwój liderów
 • koncentracja na ludziach – to oni, a nie narzędzia są kluczem do sukcesu
 • skupianie się na problemach, co stworzy siłę przyciągania organizacji do rozwoju
 • zaangażowanie wszystkich szczebli zarządzania i pracowników

Aby odnieść sukces w transformacji należy odwrócić tradycyjny, nakazowy model zarządzania i zacząć zmiany od managementu. A zatem odwracamy piramidę zarządzania do góry nogami, zarządzający są wówczas na samym dole i to oni wspierają i przeprowadzają pracowników przez transformację.

Leadership tips:

 • Poinstruuj i zaangażuj swój zespół
 • Szanuj ludzi
 • Skoncentruj się na procesie
 • Wprowadzaj i sprawdzaj zrozumienie celów
 • Wspieraj proces zmian
 • Zrozum długoterminową wizję i zasady
 • Zaangażuj się w standardy
 • Udzielaj wsparcia i aprobaty
 • Dawaj przykład!

Bądź cierpliwy, próbując zmienić nawyki i zachowanie. Transformacja Lean to ciężka i stresująca praca dla całej organizacji. Wykaż się samodyscypliną – trzymaj się planu transformacji. Chodzi o to, aby wszyscy podążali w tym samym kierunku.

Klaus Lyck Petersen, Subject Matter Expert

Na zakończenie wystąpienia Uczestnicy mieli okazję zadać Prelegentowi pytania, z czego oczywiście skorzystali. Wystąpienie wzbudziło wiele emocji oraz było okazją do wymiany cennych doświadczeń.

_______________________________________________________________________________

Jeśli chcesz zdobyć umiejętności przeprowadzenia kompleksowej transformacji Lean w swojej organizacji, zapraszamy Cię do uczestnictwa w kolejnej edycji Certyfikowanego Programu Rozwojowego Lean Black Belt®:

LEAN BLACK BELT LEANPASSION

Więcej o Certyfikowanych Programach Rozwojowych Leanpassion dowiesz się z artykułu: Jaki program rozwojowy wybrać?